Oyun - Gamer

ABD’de düzenlenen FIRST LEGO League Global Innovation Award’ın Şampiyonu Samsun’dan TAKEVIANS Takımı Oldu

TAKEVİANS takımı, Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Challenge programı süresince geliştirdikleri yenilik projeleri ile 110 farklı ülkeden on binlerce takım arasından öne çıkarak FIRST Global Innovation Award finaline katılmaya takılmaya hak kazanmıştı.

FIRST Global Innovation Award, FIRST LEGO League Challenge takımlarının yenilikçi projeleri sonucunda ortaya koydukları ve gerçek dünyadaki sorunlara ilişkin yenilikçi çözümlerini sergilemeleri için tasarlanmış bir ödül programı olarak düzenleniyor. Ödül, takımları özgünlük gösteren ve dünyaya önemli değerler katma potansiyeline sahip gerçek dünya sorunlarına daha fazla çözüm geliştirmeye teşvik etmeyi hedef alıyor.

CARGO CONNECT teması kapsamında geliştirdikleri “Sürdürülebilir Paketleme” fikri ile güçlü tasarım ve inovasyon becerileri ortaya koyan ve ayrıca gezegeninin sürdürülebilirliğine anlamlı katkı sunan TAKEVIANS takımı Amerika Birleşik Devletleri’nden yüz yüze gerçekleşen etkinliğe çevrim içi olarak katıldı. İnovasyon, patent, endüstri gibi farklı alanlarda uzmanlıkları olan jüri ekibine 21-23 Haziran arasında sunumlarını yaptılar. Ambalajlarda kullanılan oluklu karton geometrisini değiştirerek yeni bir tasarımla aynı malzeme ile daha dayanıklı ambalajlar tasarlayarak ezilme ve deforme gibi farlı sorunları ortadan kaldıran projeleri ile TAKEVIANS takımı şampiyon oldu.

FIRST® tarafından Qualcomm iş birliğinde tüm dünyadan FIRST LEGO League Challenge programı katılımcılarına açık olan Global Innovation Award etkinliği girişimci, yenilikçi ve mucit gençlerin desteklenmesini hedefliyor. Programın Türkiye’deki partneri Bilim Kahramanları Derneği de gençlerin Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Challenge programı kapsamında geliştirdikleri yenilikçi projelerini iş dünyasına yönelik geliştirmeleri, girişime döndürmeleri ve patent alarak geliştirme adımları üzerine çalışmalarını oldukça önemsemektedir.

Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Challenge programında 9-16 yaş arası gençlerin 4-10 kişilik takımlar halinde, 10 – 14 haftalık bir süreç içerisinde her sene açıklanan ve küresel soruna yönelik bir temada, bir bilim insanı gibi çalışarak değerli kazanımlar elde etmelerini sağlıyor. Ekip ruhunu ön plana çıkaran program boyunca çocuklar, iş birliğinde içerisinde çalışma, takım çalışması yapma, sunum yapma, öz değerler gibi beceriler kazanıyor. 18 yıldır Bilim Kahramanları Derneği gönüllüleri ve bağışçılarının katkılarıyla Türkiye’de uygulanan programa bugüne kadar 34.672 çocuk ve genç katılım gösterdi. Ayrıca programın farklı alanlarında Türkiye’den birçok takım uluslararası turnuvalara katılmaya hak kazandı. Haziran 2022’de Avustralya’da gerçekleşen çevrimiçi Asya Pasifik Uluslararası Turnuvası’nda da İzmir Özel Çakabey Okulları’ndan Çakatech takımı Robot Performans Birincilik Ödülü ve Şampiyonluk Ödülünü almaya hak kazanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺