Genel Haberler

Alışverişten önce kahve içmeyin; tabi eğer cüzdanınız boşalsın istemiyorsanız

Sık sık alışveriş yapanlar dikkat! En sevdiğiniz alışveriş merkezlerinde ya da mağazaların içinde yer alan kahve dükkanları ve yudumladığınız frappuccino’lar sandığınız kadar masum değil. En azından yapılan araştırmalar buna işaret ediyor.

Journal of Marketing’de yayınlanan bir araştırmaya göre, alışveriş yapmadan önce içilen “kafeinli” bir fincan kahve, üzerinizde karanlık bir satın alma dürtüsü uyandırabilir. Rapora göre alışveriş öncesi tüketilen kafeinli bir fincan kahve, ihtiyacınızdan yüzde 30 oranında daha fazla ürün satın almanıza ve düşündüğünüzden yüzde 50 oranında daha fazla para harcamanıza sebep olabiliyor.

Üstelik hepsi bu kadar da değil. Kafein, satın aldığınız ürünlerin ihtiyacınıza yönelik olup olmamasını bile etkileyebiliyor. Yani ihtiyacınız olan şeyleri almak yerine hiç satın almayı düşünmediğiniz ürünler bir anda daha cazip gelebiliyor. Bunun farkına ise ancak evin yolunu tuttuktan sonra fark edebiliyorsunuz.

300’den fazla kişi üzerinde yapılan deneye dayanan sonuçlar oldukça çarpıcı. Deney, 300’den fazla kişiye alışveriş öncesi ikram edilen kafeinli ve kafeinsiz kahvenin akabinde eylemlerin gözlenmesi ile yapılmış. Kafeinli kahve içen müşteriler, içmeyenlere göre daha fazla para harcarken, daha çok ürün satın almış ve bunların bir kısmının hiç ihtiyaç duymadıkları ürünlerden oluşmasına ise bilhassa işaret edilmiş.

Araştırma ekibi, kafeinli bir kahvenin alışveriş öncesi değil, alışveriş sonrası tüketilmesi gerektiğini söylerken, özellikle şu dönem artan fiyatlar neticesinde bizim de bu tavsiyeye bilhassa dikkat etmemiz gerekli gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺