AMD CEO’su Lisa Su: Çip Sorunu Yıl Sonuna Kadar Sürecek

Dünya genelinde yaşanan yonga kıtlığının stokları ve fiyatları fazlasıyla olumsuz etkilediğini biliyoruz. Söz konusu bilgisayar işlemcileri olduğunda ise Intel bu konuda biraz daha şanslı diyebiliriz. Nitekim mavi takım işlemcilerini büyük ölçüde kendi üretiyor.

Bu bağlamda Intel’in 11. nesil Rocket Lake CPU’larını daha uygun fiyatlara bulmak mümkün. AMD tarafında ise başta Ryzen 9 5900X ve 5950X gibi üst düzey CPU’lar olmak üzere 5000 serisinin stokları zayıf kalıyor. Ekran kartı pazarındaki durum daha da vahim desek yanılmış olmayız. Ancak son zamanlarda dünya genelinde fiyatlarda bir nebze olsun düşüş yaşandığını belirtelim. Bu düşüşün ülkemize ne kadar yansıdığı ise tartışma konusu.

AMD CEO’su Dr. Lisa Su’ya göre durum segmentten segmente değişiklik gösterecek lakin ürün açığının yıl sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Bununla beraber piyasa talebi ve önümüzdeki aylarda üretim kapasitesinin ne kadar artacağı da önemli.

Kırmızı takım, üretim kapasitesini artırmak için çok çaba sarf ediyor ve taleplerin yıl sonuna kadar karşılanmasını bekliyor. Ayrıca önümüzdeki aylarda RX 6000 serisi ekran kartlarının stokları da artacak.

AMD’nin 2022’nin başlarında 6nm tabanlı Rembrandt mobil APU’ları, Warhol kod adlı masaüstü işlemcilerini ve 3D V-NAND tabanlı Ryzen işlemcileri piyasaya sürmesi bekleniyor. Yeni masaüstü işlemcilerle birlikte AM5 soket ve DDR5 bellek desteği gibi yenilikler de görebiliriz.

Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim