AMD RDNA 2 GPU’lu Samsung Exynos 2200 Detaylanıyor

AMD ve Samsung gibi iki teknoloji devinin işbirliğiyle ortaya çıkan Samsung Exynos mobil işlemcinin Temmuz’da piyasaya sürülebileceğinden bahsetmiştik. Bildiğiniz üzere bu yongada yer alan grafik işlemcisinin altında RDNA 2 mimarisi ile AMD’nin imzası olacak.

Exynos 2200 SoC muhtemelen Samsung 4LPP (4nm Low Power Plus) üretim teknolojisini kullanacak. Ek olarak, Qualcomm’un Snapdragon 895 işlemcisinin de aynı teknolojiyi kullanacağını hatırlatalım. Aradaki fark ise tasarımda ortaya çıkacak.

Öte taraftan Snapdragon 895‘in ARM Adreno 730 GPU’ya sahip olduğu söyleniyor. Samsung Exynos 2200 ise AMD RDNA2 entegre grafiklerini kullanacak. Mobil tarafta birçok sızıntı sağlayan Ice Universe, CPU’nun “Palimir” kod adına sahip olacağını, AMD tarafından geliştirilen grafik yongasının ise “Voyager” kod adını taşıyacağın söylüyor.

Bunun dışında yeni bir iddialara göre Exynos 2200 SoC 6 Hesaplama Birimi ile birlikte gelecek. Diğer RDNA 2 GPU’larda olduğu gibi, her birinin 64 akış işlemcisi taşıdığını düşünürsek ortaya toplam 384 akış işlemcisi çıkıyor. Öyle ki mobil tarafta tasarım çok daha farklı olabilir.

AMD ve Samsung işbirliğiyle geliştirilen SoC, yüksek ihtimalle gelecek yıldan itibaren akıllı telefonlarda yerini almaya başlayacak. Ancak bu şirketlerin resmi duyurularını çok daha erken yapması bekleniyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim