Bilgisayar Sevkiyatları 2021’in İkinci Çeyreğinde Büyümeye Devam Etti

COVID-19 döneminde teknoloji endüstrisinde devasa bir satış patlaması yaşanmıştı. 2020 yılında özellikle bilgisayarlara olan talep inanılmaz derecede arttı ve küresel sevkiyatlar son çeyrekte %26.1 artmıştı. Güncel raporlara bakarsak bu yıl da talep yüksek ancak geçtiğimiz yıla nazaran biraz yavaşlama olduğunu söylemek mümkün.

IDC’nin raporuna göre, sektör bu yılın ikinci çeyreği itibarıyla 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 13,2 büyüme kaydetti. 2020 yılının son çeyreğinde bu oran %25.8 iken 2021 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık %56 seviyesindeydi.

IDC, talepteki bu büyük farkın sebeplerinden de bahsetti. Şirkete göre geçtiğimiz 1 yıl boyunca bilgisayarlara aşırı bir talep oldu ve insanlar artık harcama önceliklerini değiştirme eğiliminde olabilir.

Öte yandan büyümedeki düşüşün ardında farklı nedenler de var. IDC’nin belirttiği gibi, küresel ölçekli çip krizi nedeniyle bilgisayar stoklarında sorunlar yaşanıyor. Masaüstü bilgisayarlarda durum biraz daha iyi ancak dizüstü bilgisayarlarda arz sıkıntısı önemli seviyede.

2021 yılının geri kalanında neler olup bittiğini görmemiz için beklememiz gerekecek. ABD’de her yıl Kasım ve Aralık aylarını kapsayan tatil sezonu ise bu noktada önemli.

Gelen verilere göre bilgisayar sevkiyatları için Lenovo, HP, Dell, Apple ve Acer listenin ilk 5 sırasını alıyor. Lenovo, 2021’in ikinci çeyreğinde 20 milyonun üzerinde sevkiyat yaparken HP ise 18 milyon birim sevkiyat yaptı. Sırayı 14 milyon gönderiyle Dell ve yaklaşık 6 milyon ile Apple takip ediyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim