Teknik Servis

Bilgisayara Format Atmadan Nasıl AHCI Modu Açılır ?

Merhabalar, yine ben ve yine yaşadığım sorunlardan biri olan SSD tam performans vermemesi sebebi ile bulduğum harika çözümler serisinden birinde daha beraberiz 🙂 Öncelikle neden bilgisayarımıza eğer yeni format atıyorsak zaten format seçeneklerinden yada biostan direk bilgisayarımızı AHCI moduna alıp format işlemine devam edebiliyoruz, fakat benim gibi bilgisayarına bir çok oyun, belge ve buna benzer veriler yüklemiş olanlar için format atmak bir hayli yorucu ve uğraştırıcı oluyor. Şimdi size bilgisayarınıza format atmadan nasıl AHCI modunu aktif edeceğinizi göstereceğim. Haydi başlayalım 🙂

  • Öncelikle bilgisayarımızı güvenli modda açmamız gerekiyor, bu elbette windows 8 ve üzeri sürümler için geçerlidir.
  • Bilgisayarımızı güvenli modda açmak için öncelikle başlat > CMD üzerine gelerek yönetici olarak çalıştır dememiz yeterlidir. Daha sonra size aşağıda vereceğim kodu cmd ekranına yazıp enter diyorsunuz.

bcdedit /set safeboot minimal

Kod : bcdedit /set safeboot minimal

 

  • Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve açılmasına müsaade etmeden hemen bios ayarlarına giriyoruz, bu kısımda IDE yazan bir kısım göreceksiniz, bu alan anakart özelliğine göre değişiklik gösterdiği için tam yerini tarif edemiyorum fakat çok zor değildir, hemen herkes bulabilir diye düşünüyorum. Aşağıdaki gibi bir ekran görmeniz muhtemeldir. Aşağıdaki gibi bir ekranlar karşılaştığınızda buradan AHCI modunu seçmeniz yeterli olacaktır.

 

 

  • Buradaki IDE modunu AHCI moduna geçirdikten sonra ayarları kaydetmek için F10 tuşuna basıyoruz ve bilgisayarımızın yeniden başlatılmasını bekliyoruz, bilgisayarımız ufak bir kaç ayar yaptıktan sonra güvenli modda açılacaktır.
  • Bilgisayarımız güvenli modda açıldıktan sonra tekrar başlat > CMD ekranını buluyoruz ve yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçiyoruz.
  • Daha sonra aşağıdaki vereceğim kod ile güvenli modu devre dışı bırakıyoruz.

bcdedit /deletevalue default safeboot

 

  • Bu kodu yazıp enter dedikten sonra bilgisayarımızı tekrar başlatıyoruz ve artık bilgisayarımız AHCI modunda çalışıyor, işte bu kadar basit. Herkese hayırlı uğurlu olsun, bir sonraki sorunumda tekrar görüşmek üzere, kendinize iyi bakın, esen kalın 🙂

İlginizi Çekebilecek Konular

Bir Cevap Yazın

Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺