Oyun - Gamer

Bill Gates’in Xbox yöneticilerini neden azarladığı ortaya çıktı!

Microsoft, Xbox markasının 20. yılını kutlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Xbox’a özel ve 20 yılda yaşanan hemen hemen her şeyin anlatıldığı bir dijital müze projesini hayata geçiren Microsoft, bir süredir de resmi YouTube kanalından bir belgesel paylaşıyor.

Power On: The Story of Xbox isimli belgeselin 5. bölümünde, Bill Gates’in Xbox departmanını adeta fırçaladığı toplantıların detayları ortaya çıktı.

Bill Gates, Wii’nin başarısına çok kızmış!

İlk olarak 2001’in Kasım ayında piyasaya sürülen Microsoft Xbox, yaklaşık 5 sene içerisinde 24 milyon ünite satışa ulaşarak o dönem için oldukça iyi bir çıkış yakalamıştı. Daha sonrasında gelen Xbox 360 ile başarısını devam ettiren firma, Xbox One’ın çıkışında aldığı kararlarla biraz senelese de şu an piyasadaki Xbox Series X ve Series S ile başarısını sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlede markanın 20. yılı şerefine bir dizi etkinlik düzenleyen Microsoft, son olarak Power On: The Story of Xbox isimli, konsolun 20 yıldaki gelişimini anlatan belgeselin 5. bölümü olan The Red Ring of Death‘i yayınladı. Temel olarak Xbox 360’ın ilk parti dağıtımında yaşanan ‘Ölümün üç kırmızı ışığı’ hatasını anlatan ve şirketin bu günleri nasıl atlatabildiğine değinen belgeselde farklı detaylar da ortaya çıktı.

Hatırlayacağınız üzere Xbox 360’ın piyasaya sürülmesinden yalnızca bir yıl sonra, konsol savaşına Nintendo Wii dahil olmuş ve adeta piyasayı domine etmişti. Uzun bir süre hem PlayStation 3’ü hem de Xbox 360’ı adeta piyasadan silen Nintendo Wii’nin başarısı, Microsoft’un patronunu o dönem çok kızdırmış. Bill Gates’in özellikle Nintendo Wii’nin kendine has kontrolcüsü Wii Remote’un başarısına çok içerlediği söyleniyor.

Xbox’ın şimdiki patronu Phil Spencer o günleri şöyle anlatıyor:

“Bill Gates’in o günlerde Xbox’ın yöneticilerine nasıl büyük bir baskı kurduğunu çok iyi hatırlıyorum. ‘Hareket sensörü teknolojisini nasıl atlarsınız?! Nasıl onlara yetişemiyoruz?!’ gibi şeyler söylüyordu. Nintendo Wii o günlerde dünyayı alt üst etmişti.”

Phil Spencer

Aradan geçen onca yıldan sonra Bill Gates, konsolların gelişiminde aktif rol almayı bırakmış olsa da zamanında ekibini zorlamışa benziyor. Peki sizler bu durum hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺