Oyun - Gamer

Blizzard, hack saldırısına maruz kaldığını açıkladı!

Ünlü oyun şirketi Activision Blizzard, taciz ve ayrımcılık suçlamaları sonrasında zor günler geçirmeye devam ediyor. Sosyal medya hesapları aracılığıyla bir açıklama yayınlayan şirket, Batte.Eye sunucularının DDoS saldırısına maruz kaldığını doğruladı. İşte detaylar…

Blizzard, saldırıyı resmen doğruladı

Activision tarafından yapılan açıklamaya göre Call of Duty: Warzone, Overwatch ve Heartstone gibi birçok popüler oyunun istemcisi Battle.Net’e DDoS saldırısı düzenlendi. Yaklaşık bir saat süren hack saldırısının ardından şirket, resmi sosyal medya hesapları aracılığıyla durumun kontrol altına alındığını açıkladı.

Bir saatlik kesintinin ardından sunucuların normale döndüğünü açıklayan Blizzard, oyuncuların çıkış yapıp tekrar giriş yaptığında sorunlarının giderilmiş olması gerektiğini belirtti. Buna karşın bazı oyuncular, giriş yaptıktan sonra kuyruğa takıldı ve yaklaşık yarım saat boyunca giriş sırasının kendisine gelmesini bekledi. Blizzard’ın yeni bir çökme ihtimaline karşı sunucuya girebilecek oyuncu sayısını kısıtladığı belirtildi. Haberi kaleme aldığımız şu sıralarda sunucularda herhangi bir sorun kalmamış gibi görünüyor.

DDoS nedir?

A distributed denial-of-service; kısa adıyla DDoS, Türkçe’de Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı olarak biliniyor. DDoS, Belirli bir şirketin veya resmi kuruluşun web sitesini sağlayan altyapı ve sunucuların kapasite sınırlarını zorlamayı amaçlayan bir saldırı biçimidir.

Bu tür saldırılarda, sunuculara kaldırabileceğinden daha fazla istem gönderilerek işlem kapasitesinin aşılması ve böylece sistemlerin bir süreliğine işlev görememesi sağlanır. Her ne kadar DDoS saldırılarında kullanıcıların verileri çalınamasa da giriş sağlamaya çalışan kullanıcılara verilen yanıt çok daha yavaş olabilir veya tamamen yoksayılabilir. Bu süreçte altyapıya erişim problemleri de görülebilir.

Peki sizler Activision Blizzard’ın Battle.Eye istemcisine yapılan saldırıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizler de Battle.Eye’a erişim sorunları yaşadınız mı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

SDN Yorumları 0 Yorum

Yorum Yap İptal

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Δ

Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

İlginizi Çekebilecek Konular

Leave a Comment

Mesaj Gönder >
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba, bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺