Blue Origin, Mürettebatlı Uzay Görevini Başarıyla Tamamladı

Yolcuları uzaya başarıyla taşıyan özel şirketler arasına bir yenisi daha eklendi: Blue Origin. Çok değil, bundan 15-20 yıl kadar öncesine kadar sivillerin turizm amacıyla uzaya çıkacağını söyleseler şaka gibi gelebilir. Ancak bu işi başaran özel şirketlerin sayısı artıyor ve artmaya devam edecek gibi görünüyor.

Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Jeff Bezos’un sahip olduğu Blue Origin, havacılık ve uzay konusunda faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda uzay turizmi de yapmayı hedefleyen şirket, Salı günü ilk mürettebatlı uçuşunu başarıyla tamamladı.

Kalkıştan inişe kadar olan süre yaklaşık 11 dakika sürdü. En şaşırtıcısı ise bu yolculuğa şirketin sahibi Jeff Bezos’un da katılmasıydı. Patrona ayrıca kardeşi, 82 yaşındaki havacı Wally Frunk ve 18 yaşındaki Olivier Deamon eşlik etti. Blue Origin, böylece mürettebatlı olarak Dünya ile uzay arasındaki gerçek sınır olarak kabul edilen Karman çizgisini geçen tek şirket oldu.

Öyle ki uzay turizmi gün geçtikçe kendi başına bir sektör olma yolunda ilerliyor. Ayrıca süreç ve kullanılan teknolojiler de güç geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Şüphesiz fiyatlar da bu doğrultuda düşecek ve ilerleyen yıllarda bu fırsattan çok daha fazla insan faydalanacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim