Oyun - Gamer

CD Projekt Red, Cyberpunk 2077 davalarını çözdü!

Cyberpunk 2077‘nin felaket çıkışı, CD Projekt Red cephesini hala olumsuz etkiliyor. Aralık 2020 tarihinde oyun dünyasına giriş yapan yapım, o kadar çok eleştirilmişti ki, en son bazı yatırımcılar konuyu mahkemeye taşımıştı. Oyunun çıkışı sonrasında yaşanan süreci de doğru yönetemeyen CD Projekt Red, açılan davaları tatlıya bağladı.

Mahkeme sonucuna gerek kalmadan taraflarla anlaşan şirket, karşı cepheye belli bir miktar ödeme gerçekleştirecek. Stüdyo şimdi, davanın kapanmasını umuyor.

CD Projekt Red davacılara 1.85 milyon dolar ödeyecek

Taraflarla karşılıklı anlaşma yapılırken, bazı detaylar da ortaya çıktı. Şirketin ödeyeceği miktar 1.85 milyon dolar olacak iken, karşı tarafın da şirketten komple uzaklaştırılacağı öğrenildi. Zira yapılan anlaşmada davacı grubun “CD Projekt Red’e ve Yönetim Kurulu üyelerine karşı tüm hak taleplerinden feragat eder” maddesini de onayladığı gelen bilgiler arasında. Bununla birlikte topu mahkemeye atan şirket, sürecin tamamlanacak olmasından da bir hayli memnun.

Uzun süren geliştirmelerin ardından, felaket bir çıkış yapmasına rağmen Cyberpunk 2077 mali anlamda başarısız olmadı. Sadece çıkış yaptığı ilk yıldan itibaren, 14 milyon kopya satmayı başardı. Şirketin 8 yıl süren geliştirme ve hatta pazarlama masraflarını çoktan geri kazandığı öğrenildi. Oyunun ön siparişler ile birlikte CD Projekt Red‘e kar ettirdiği ortaya çıktı.

İlk yılı tamamlarken, 303 milyon dolar gelir elde eden oyun, stüdyo cephesini oldukça memnun etmeyi başardı. Bununla birlikte hukuki anlaşmazlıklar için sadece ve sadece 1.85 milyon dolar ödeyecek olan firma, davanın kapanması için mahkeme kararını bekliyor. Edinilen bilgilere göre tarafların, 13 Ocak 2022 tarihine kadar, gerekli belgeleri sunmaları zorunlu tutuluyor.

Avrupa’nın en büyük oyun geliştiricisi olan CD Projekt Red cephesi, Cyberpunk 2077‘nin düzelmesi için yoğun çaba harcıyor. Şirket, yakında yeni nesil konsol güncellemesi ve bir de ücretsiz ek paket yayınlamayı planlıyor. Bakalım firmanın çabaları, oyunu ayağa kaldırmaya yetecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Peki sizler yaşanan gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz? Sizce stüdyo, Cyberpunk 2077‘yi düzeltebilecek mi? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺