Oyun - Gamer

Çılgın bilim insanı, farelere Doom oynamayı öğretti!

Bilim insanı, Doom ile hayvan deneylerini bir şekilde birleştirdi. Bazı konularda tartışmalı hale gelen bu deneyler, bu sefer farklı bir amaca hizmet ediyor. Tamamen meraktan bu tarz bir deneme gerçekleştiren Viktor Toth, 4 ay uğraştığı kurulumun ardından ilk meyveleri aldı.

Farelere Doom oynatan araştırmacı, sonuçlarını internet üzerinden paylaştı. Böylelikle insanlık dışında, bilim kurgu aksiyon klasiğini oynayan bir tür daha ortaya çıktı.

Fareler Doom oynamayı öğrendi

Fare yarışları normalde oldukça popüler olsa da, bir bilgisayar üzerinden bu tarz bir eylemi gerçekleştirmek ilginç bir deneyim oldu. Uzun bir kurulum gerçekleştiren Viktor Toth, fareler için bir nevi VR teçhizatı yaptı. Bunu, 3 boyutlu yazıcı, yardımıyla gerçekleştiren araştırmacı, deneyin sonuçlarını YouTube üzerinden paylaştı.

Fareleri devasa bir topun üzerine yerleştiren Toth, o mekanizmayı da bilgisayar sensörlerine bağladı. Bu sayede hayvanların hareketleri doğrudan oyuna geçebildi. Farelerin sisteme kolaylık sağlaması için şekerli su takviyesinde de bulunan araştırmacı, ilave eklentilerle Doom 2 oynamanın önünü açtı.

Romero, Carmack ve Tom isimli üç tane fareyle çalışan Viktor Toth, Romeo‘nun aralarındaki en başarılı denek olduğunu belirtti. Ayrıca deneyini bir sonraki aşamaya taşıyan bilim insanı, farelere düşmanları öldürme eğitimi de vermek istedi. Bir çeşit sensör ile oyun içindeki silahı ateşlemenin yolunu bulan Toth, bu denemeden istediği verimi alamadığını aktardı. Şu an için üç hayvanın da koridorlar arası koşuşu gerçekleştirebildiği öğrenildi. Ayrıca araştırmacının ilerleyen zamanlarda bu tarz deneyler yapmaya devam edeceği belirtildi.

Genel olarak labirent deneylerinin yararsız ve maliyetli olduğunu düşünen Viktor Toth, sonuçların daha efektif olduğunu düşünüyor. Ancak bu deneylerin de birkaç negatif unsuru bulunmakta. Hayvan sağılığı açısından VR düzeneklerinin zararlı olup olmadığı tam bilinmemekte. Ayrıca tam anlamıyla optimize edilmiş düzenek yapmak uzun zaman alabilir. Bakalım ilerleyen günlerde Doom 2 gibi oyunları oynayan kaç farklı hayvanla daha tanışacağız.

Sizler Viktor Toth‘un gerçekleştirdiği Doom 2 deneyini nasıl buldunuz? Görüşlerini ve teorilerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Konular

Bir Cevap Yazın

Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺