Oyun - Gamer

EA hacklendi: FIFA oyuncularının hesapları tehlikede!

EA, FIFA oyuncularına kötü haberi verdi. Son zamanlarda faaliyetlerini arttıran bilgisayar korsanları, bu sefer firmayı gözüne kestirmişe benziyor. Zira yapılan açıklamaya göre üst seviye pek çok kullanıcının hesaplarını ne yazık ki hacklendi.

Durumun araştırıldığını açıklayan stüdyo ise, saldırıların insan kaynaklı hatalardan oluştuğunu belirtti. Ayrıca pek çok oyuncu da sosyal medya üzerinden yaşananlara tepki vermeyi ihmal etmedi.

FIFA oyuncularının hesapları çalındı

Yüksek klasmandaki profillere sahip oyuncuların etkilendiği ortaya çıkan saldırı, EA cephesinden kaynaklanmakta. Zira müşteri deneyimini arttırmak için kurulan birimdeki bazı insani hatalar, bilgisayar korsanlarına çift doğrulamalı güvenlik sistemini ekarte etme imkanı sunmakta. FIFA Ultimate Team tüccarlarının hesaplarının da hacklendiği öğrenilirken korsanların, müşteri hizmetlerine ilgili hesabın çalındığını ve asıl sahiplerinin kendileri olduğunu ikna ettiği, yine EA tarafından doğrulandı.

Konuyla alakalı açıklama yapan şirket, durumu tersine çevirmenin yollarını arıyor. Paylaşılan metinde güvenlik önlemlerinin arttırılacağı yer alırken, yazı şu şekilde devam ediyor:

İlk araştırmamız sayesinde, bir dizi hesabın kimlik avı teknikleriyle ele geçirildiğini doğrulayabiliriz. Tehditleri ve diğer ‘sosyal mühendislik’ yöntemlerini kullanarak, kötü niyetli hareket eden kişiler, müşteri deneyimi ekibimizdeki insan hatalarından yararlanmayı başardılar ve diğer oyuncu hesaplarına erişmek için iki faktörlü kimlik doğrulamasını atladılar.

Toplamda 50‘den fazla hesabın bu şekilde ele geçirildiğini belirten şirket, oyuncuların zararlarını da telafi etmeye çalışıyor. Öncelikli olarak saldırıda bulunan kişileri tespit etmeye odaklanan EA, çalınan ürünler geri alıp içi boşaltılmış olan hesapları da eskisi gibi sahiplerine ulaştırmayı hedeflemekte.

Güvenlik aşamalarını da sıklaştıracağının sözünü veren EA, şimdiden ilgili ekiplerini eğitime aldı. Ayrıca şirket, hesap bilgilerinin değiştirilmesi konusunda biraz daha katı davranacak gibi gözüküyor. Yeni adımların, özellikle müşteri deneyimi kısmında, biraz beklemelere neden olabileceğinin de altı çizildi. Görünüşe göre konu, uzun bir süre daha gündemde kalacak gibi gözükmekte. Bakalım firma, FIFA oyuncularının zararlarını ne kadar telafi edebilecek, bekleyip göreceğiz.

Sizler yaşanan bu hacklenme olayı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce EA nasıl adımlar atmalı? Görüşlerinizi ve önerilerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺