Oyun - Gamer

Elon Musk’ın yapay zekası Minecraft oynamayı öğrendi

Elon Musk’ın yönetim kurulunda bulunduğu yapay zeka şirketi OpenAI, geçtiğimiz yıllardan bu yana insanları şaşırtmayı başarıyor. Daha önce GPT-3 ve Dall-E 2 adındaki iki yapay zekasını kullanıma açan şirket, şimdi de Minecraft oynayabilen yeni bir sinir ağı geliştirdiğini açıkladı.

Yapay zeka, YouTube videoları izleyerek Minecraft oynamaya başladı

OpenAI tarafından hazırlanan yeni blog gönderisinde, sinir ağı eğitiminin başarılı bir Minecraft deneyi ile tamamlandığı ifade edildi. Şirketin açıklamasına göre Minecraft’a bırakılan algoritma; ağaç kesmek, odun toplamak ve masa dizmek gibi temel becerileri öğrendi. Ayrıca karakterin içerisinde bulunduğu durumuna göre yüzme, avlanma, yemek pişirme gibi işlevleri yerine getirdi.

70 bin saatlik bir eğitimden geçen sinir ağı, fotoğraf ve videolardan diğer oyuncuların deneyimlerini izledi. Sonuç olarak ise hayvan avlamadan etlerini tüketmeye kadar karmaşık beceriyi yerine getirmede başarılı olduğu tespit edildi. Araştırmacılara görebir yapay zeka tarihte ilk kez “sürükle bırak”ın ötesine geçerek diğer oyuncuların seviyesini yakaladı.

OpenAI’daki araştırmacılar, sinir ağının uzun süreli deneyimleri de yerine getirdiğini söyledi. Örneğin, oyuncular tarafından yaklaşık 20 dakikada 24 bin eylem gerçekleştirilen tamamlanan elmas kazmayı başarıyla üretti.

OpenAI, sinir ağının eğitiminde Video PreTraining (VPT) olarak adlandırılan bir süreçten yararlandı. 20 bin saat boyunca video izleyen yapay zeka, en sonunda ise insanlar ile benzer deneyimleri yerine getirmeyi başardı.

Yalnızca Minecraft’ta deneyler yapıyor olsak da, oyun son derece açık uçlu ve fare ile klavye) çok genel sonuçlar ortaya koyuyor. Bu nedenle sonuçlarımızın, örneğin bilgisayar kullanımı gibi diğer benzer alanlar için iyiye işaret ettiğine inanıyoruz

Sinir ağı, VPT ile Minecraft oynamayı öğrenmiş olsa da, araştırmacılar bazı risklere dikkat çekiyor. Güvenlik uzmanları, kısmen yanlış kullanımı sınırlamak için GPT-3 ve DALL-E gibi algoritmalara erişimi kısıtlı tutuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺