Facebook, Biden’ın Sahte COVID Haberleriyle İlgili Suçlamalarını Yalanladı

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde Facebook’u ve diğer büyük sosyal medya platformlarını ağır sözlerle eleştirmişti. Bir haber muhabiri, Biden’a sosyal medya sitelerinde COVID-19 ve aşılarıyla ilgili yanlış bilgilerin yayılması konusunda soru yöneltti. Gelen yanıt “İnsanları öldürüyorlar. Mevcuttaki yaşanan pandemi yalnızca aşısızlar arasında.” şeklinde oldu.

Facebook ise bu açıklamalara açık bir şekilde itirazını dile getirdi. Şirket sözcüsü, “Gerçeklerle bağdaşmayan suçlamalarla dikkatimizi dağıtmayacağız.” diye yanıt verdi. Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi önemli sosyal medya uygulamalarının sahibi olan şirket, yanlış bilgilendirmeyle mücadeledeki aktif rolünü anlattığı bir blog yazısı yayınladı.

Facebook’un yardımcı olduğunu söylediği konulara başlıklar halinde bakacak olursak;

  • Pandemi başladığından beri 2 milyardan fazla insan, Facebook’ta COVID-19 ve aşılar hakkında güvenilir bilgileri gördü. 3,3 milyondan fazla Amerikalı, COVID-19 aşısının nereden alınacağını öğrenmek ve bunun için randevu almak amacıyla aşı bulma aracımızı kullanıyor.
  • Facebook’taki ABD insanların %50’sinden fazlası, COVID-19 aşı profil çerçeveleriyle karşılaştı. Gördüğümüz kadarıyla insanlar aşı oldukları bir arkadaşının paylaşımını gördüklerinde, aşıların güvenli olduğuna dair algıları artıyor.
  • Herkesi arkadaşlarına aşılandıklarını göstermek için bu araçları kullanmaya teşvik etmeye devam ediyoruz.
  • Salgının başlangıcından bu yana 18 milyondan fazla yanlış COVID-19 bilgi örneğini kaldırdık.

Şirket, ABD’deki Facebook kullanıcılarının yaklaşık %85’inin aşı olduğunu veya olmak istediğini iddia ediyor.

Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim