Genel Haberler

Facebook da Apple ve Amazon’un yolundan gidecek

Kendi çiplerini geliştiren küresel şirketler arasına Facebook da dahil oluyor. Apple, Amazon, Google ve Microsoft dahil pek çok büyük teknoloji şirketi, maliyetlerden tasarruf etmek için kendi çiplerini üretiyor. Aynı zamanda bu adım sayesinde firmalar, performans verimliliği de sağlıyor. Artık sosyal medya şirketinin de bu kervana katıldığını göreceğiz.

Facebook, video izleme deneyimini geliştirmek istiyor

The Information‘ın haberine göre, şirket, içerik önerisi gibi görevleri yerine getirmek için bir makine öğrenimi çipi geliştiriyor. Ayrıca yeni çiplerle, kayıtlı ve canlı yayın videolarının izleme deneyimini de artırmak istiyor. Bununla birlikte şirket, video kod dönüştürme üzerine başka bir çip geliştirdi.

Engadget‘e demeç veren Facebook sözcüsü, şirketin özel çip geliştirip geliştirmediği konusunda doğrudan yorum yapmadı. Ancak yetkili, “Facebook, ortaklarla ve kendi çabasıyla her zaman daha yüksek düzeyde bilgi işlem performansı ve güç verimliliği sağlamanın yollarını araştırıyor.” dedi.

Söz konusu habere göre, anonim kaynaklar Facebook’un bir değil, farklı hizmetlerini güçlendirmek için bir dizi özel çip geliştirdiğini ileri sürdü. Örneğin, Facebook içerik önerisi sunmak için makine öğrenimi işlevlerini güçlendirmeye yönelik çip tasarlıyor. Aynı zamanda canlı yayın içeriklerinin kalitesini artırmak için video kod dönüştürme üzerinde iyileştirmeler yapmaya çalışıyor.

Kısa süre önce Google da YouTube içeriklerinin işlenmesini ve dağıtımını optimize etmek üzere özel çip geliştirdi.

Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

İlginizi Çekebilecek Konular

Leave a Comment

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp İletişim