GTA 5 vs GTA 4! Hangi oyun daha iyi?

Rockstar Games‘in yapımcılığını üstlendiği iki büyük oyunla beraberiz. Bir tarafta devasa açık dünyasıyla GTA 5 yer alırken diğer tarafta koyu ve derin hikayesiyle GTA 4 bulunuyor. İki yapımın da kendilerine göre iyi olduğu noktalar var. Biz de bu noktaları liste haline getirerek birbirleriyle karşılaştırdık. Bakalım hangi oyun daha iyi?

GTA 5 mi daha iyi GTA 4 mü?

Grafik (GTA 5)

GTA 5 bundan yedi yıl önce PlayStation 3 ve Xbox 360 için çıkmış olsa da gelecek yıl yeni nesil konsollarda grafik yenilenmesi alacak. Oyunun piyasaya sürülmesinden yıllar geçmesine rağmen yapım içerisinde görülen bazı manzaralar oldukça etkileyici. Oyuncular geliştirilmiş sürümle Los Santos‘un, PlayStation 5 ve Xbox Series X‘de nasıl görüneceğini deneyimleyecek.

Tek oyunculu DLC (GTA 4)

Grand Theft Auto 4 çok oyunculu moduna herhangi bir DLC paketi almadı. Ancak tek oyunculu versiyonuna şu ana kadar iki büyük genişletme geldi. İlki ‘The Lost Damned‘ ismine sahip. Acımasız bir motorcu çetesinin hikayesini konu alıyor.

İkincisi Ballad of Gay Tony. Burada da oyuncular Luis Lopez‘i ve iş ortaklarını yıkımdan kurtarmak için çabalıyor. İki DLC‘de kendi başına güzel bir performans sergiliyor. Ancak ana karakter Nico Bellic‘in hikayesiyle olan bağlantı onları üst seviyeye çıkartıyor.

GTA Online (GTA 5)

Çevrimiçi mod kısmında şüphesiz Grand Theft Auto 5, GTA 4‘ten daha çok içerik ve eğlence vaat ediyor. GTA 4’ün çevrim içi çok oyunculu modu oldukça eğlenceli. Ancak GTA Online tek başına bile hikaye modunu tamamen gölgede bırakıyor. GTA Online başlangıçta şanssız bir başlangıç yaptı. Sonradan Rockstar Games onu neslin en popüler çok oyunculu modlarından birisine dönüştürdü. Maalesef GTA 6‘nın hala çıkmamasının büyük sebeplerinden birisi bu görülüyor.

Ana karakter (GTA 4)

GTA 5‘teki senaryo her ne kadar çok iyi olsa da GTA 4‘ün hikayesi oyuncuları çok daha bağlıyor. Franklin, Michael ve Trevor çok iyi düşünülmüş karakterler ancak Nico Bellic çok daha farklı seviyede. Geçmişi ve kişiliği onu serideki en eşsiz oynanabilir karakterlerden birisi yapıyor.

Harita boyutu ve çeşitliliği (GTA 5)

Serinin dördüncü oyunu karanlık bir şehir havasıyla oyuncuları biraz boğuyor. Ancak GTA 5 hayranlara hem dev bir şehir hem de güzel bir doğa vererek bu konuda üstünlük sağladı. Harita ölçeği aynı zamanda görev tasarımına ve yan görevlere de önemli ölçüde katkı sağlıyor. Daha fazla harita çeşitliliği fazlaca oyun çeşitliliği anlamına gelir. Boyut her şey değil ancak GTA 5 kara kütlesinin her santimini ilginç hale getirerek eğlence dozajını yükseltiyor.

Hikaye (GTA 4)

GTA 4 daha zorlayıcı bir olay örgüsüne sahip ve oyun ortamı oldukça benzersiz. Ancak burası biraz öznel bir nokta olarak kalıyor. Çünkü birçok hayran Franklin, Michael ve Trevor‘ın hikayesini daha ilgi çekici bulabilir. GTA 5‘in konusu klasik Grand Theft Auto oyunlarının hikayesine daha çok benziyor. GTA 4 ise bu noktada onlardan biraz ayrılıyor. Koyu ton ve açık dünya biraz seriye ters düşüyor. Yine de oynanış deneyimini daha parlak hale getiriyor.

Sizler GTA 5 ve GTA 4 hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce iyi yapım hangi konularda daha önde?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim