GTA San Andreas ve Vice City’de mod kullananlara kötü haber

Rockstar Games oyunlarını modlu oynamak eğlence dozajını oldukça yükseltiyor. Dışarıdan müdahale edilen oyuna silah, harita ve araç gibi çoğu içerik geliştiriciler tarafından eklenebiliyor. Ancak Take Two Interactive bu durumdan rahatsız oldu ve birtakım GTA San Andreas ve Vice City eklentilerine DMCA yasağı getirdi.

GTA: Underground moduna DMCA yasağı geldi

Take Two Interactive, GTA oyunlarını modlayan hayranlardan pek memnun görünmüyor. Şirket indirilebilir durumda olmayan GTA: Underground dahil olmak üzere çok sayıda projeye karşı DMCA yoluyla yayından kaldırma işlemi uyguladı.

GTA: Underground; GTA San Andreas, Liberty City, Vice City, Manhunt, Manhunt 2 ve Bully haritalarını tek oyunda birleştiren bir projeydi. Ayrıca çete savaşı, ek araçlar ve silahlar da içeriyor. Ancak mod şu anda ModDB üzerinde kullanılamıyor. Olayın ardından geliştirici GTAForums‘da bir açıklama yayınladı.

dkluin kullanıcı adlı geliştirici, “Bu sabah GTA Underground, Take Two Interactive adına sunulan DMCA yayından kaldırma bildirimi üzerine ModDB‘den çıkartıldı. Şu anda bir çözüm aramaya çalışıyoruz ve yayın planlarımız şimdilik askıya alındı. Durum ilerledikçe sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Yukarıdaki durum Take Two‘nun GTA 3 ve GTA Vice City tersine mühendislik projesine karşı DMCA yayından kaldırma girişiminden sonra geldi. Ancak geliştiriciler için bir karşı dava açılsa da tasarı devam etti. Re3 ve reVC olarak adlandırılan mod oyuna yeni özellikler ve iyileştirmeler getiriyor. Bununla birlikte çok sayıda hata düzeltmesi yapıldı. Ek olarak iki oyun artık mevcut kontrolcülerle uyumlu ve adalar arası yükleme ekranları bulunmuyor.

Take Two Interactive henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı

Take Two tarafından henüz yayından kaldırmalarla ilgili bir açıklama gelmedi. Mod yapımcılarının da bu noktada devam mı yoksa tamam mı kararı alması zorlaştı. Birtakım söylentiler de bunun nedeninin planlanan bir GTA 3 veya Vice City remaster sürümüne işaret ettiğini belirtiyor. Ancak bu şu anlık bir tahmin.

Rockstar Games şu anlık yalnızca GTA Online‘a odaklanmış görünüyor. Çünkü mod sürekli güncellemeler ve genişlemeler alıyor.

Sizler Take Two Interactive‘in mod yapımcılarına uyguladığı yasak hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim