Genel Haberler

Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ü daha önce hiç bu kadar detaylı görmemiştik

Güneş Sistemi’ndeki en küçük gezegen olan Merkür, konumu sebebiyle bugüne kadar detaylı şekilde görüntülenemediği için büyük bir gizeme sahipti. Ancak bu sır perdesi, BepiColombo uzay aracı sayesinde artık aralanıyor.

Güneş’e en yakın gezegen konumunda olan Merkür, Güneş Sistemimizin en hızlı gezegeni olma özelliği de gösteriyor. Güneş etrafındaki turunu sadece 88 günde tamamlayan gezegen, böylece bizim zamanımıza göre 1 yılını yalnızca 88 günde tamamlıyor. Yani Merkür’ün 4 yılı, Dünya’nın yaklaşık olarak 1 yılına eşit.

Uzay keşif aracı BepiColombo, Merkür’ü yakından görüntüleyerek uzay görevinde yeni bir kilometre taşını geride bırakmayı başarmış durumda. Merkür çevresine olan 2’inci uçuşunda bu defa gezegene çok fazla yaklaşma imkanı bulan BepiColombo, hemen aşağıda görebileceğiniz fotoğrafta Merkür’ün kraterlerle dolu yüzeyini resmetmeyi başarmış.

Avrupa Uzay Ajansı ve Japon uzay ajansı JAXA’nın ortak projesi olan BepiColombo’nun bu ilk başarısı değil. Daha önce de 2020 yılının sonlarında Venüs’ten çarpıcı fotoğraflar gönderen BepiColombo’nun çektiği Merkür fotoğrafı, araştırmacılar tarafından burada da detaylı şekilde analiz edilmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺