Intel Alder Lake İşlemciler 2022’den Önce Gelmeyebilir

Geçtiğimiz Nisan ayında, Intel’in bu yılın 3. veya 4. çeyreği için yaklaşmakta olan 12.nesil Alder Lake-S masaüstü lansmanını planladığı anlaşılan bir yol haritası sızdırılmıştı. Bu yol haritası halen geçerliliğini koruyor olabilir. Ancak bugün, Alder Lake vPro ürünleri hakkında bilgi içeren ve Ocak ayına dayanan yeni bir yol haritası ortaya çıktı. Buna göre, Intel’in Alder Lake platformları 2022’nin ilk çeyreğinden önce gelmeyebilir.

Ne yazık ki sızdırılan yol haritalarından hangisinin en son ve en doğru olduğunu bilmemize imkan bulunmuyor. Genelde şirketler, ürün lansmanını geciktirirler. Çok nadir olarak da lansmanlar erken bir tarihe alınabilir. Halihazırda devam eden küresel çip sıkıntısı sürecinde, birinci seçenek daha olası görünüyor. Intel, masaüstü segmentinde AMD’nin Ryzen tekliflerine karşı mücadele etmekte ve işlemcilerini de mümkün olduğunca erken çıkarmak istiyor. Ancak, bu durum mümkün olabilecek mi hep beraber göreceğiz.

Alder Lake’in, en azından masaüstü bilgisayarlar için çok da uzakta olmadığına dair ipuçları bulunuyor. Ayrıca, vPro parçaları normalde SKU’lara yakın bir zamanda piyasaya sürülme eğilimine sahip. Bu da ihtimaller arasında değerlendirilmesi gereken faktörlerden biri.

Yeni sızıntılardan hareketle, bugün Alder Lake mobil platformu ile ilgili iddia edilen yeni bilgilerle de karşılaşıyoruz. Bilgiler, Alder Lake-M’den ve çiplerin TDP seviyesini 45W’ın üzerine çıkaran tamamen yeni H55 parçalarından söz ediyor. Alder Lake’in (6+8) bir düzen için altı büyük Golden Voce çekirdeği ve sekiz Gracemont çekirdeği içeren 14 çekirdeğe ve 20 iş parçacığına kadar gidebileceğini halihazırda biliyorduk. Ancak görünen yeni H55 parçaları, 16C/24T konfigürasyonlu masaüstü SKU’larınınkiyle rekabet edebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim