iPhone’lar için heyecanlandıran kamera patenti!

Akıllı telefonların kameraları o kadar gelişti ki artık ev kullanıcıları profesyonel kameralara pek ihtiyaç duymuyor. Üreticiler, kamera konusundaki en iyi yeteneği amiral gemisi cihazları için geliştirir. Telefonlarını kamera marifetlerinden mahrum bırakmayan Apple, yeni bir patent aldı.

iPhone, periskop lens teknolojisiyle tanışacak

Apple’ın aldığı patent, iPhone’lara periskop kamera geleceğini doğruluyor. Bu teknolojinin gelişi ise 2022 olarak işaret ediliyor. Yani bu teknolojiyi ilk göreceğimiz iPhone, muhtemelen iPhone 14 olarak adlandırılacaktır. Bu patentten önce ünlü analist Ming-Chi Kuo da bu lensin gelecek yıllarda bir iPhone’da kullanılacağını söylemişti.


Periskop kameralarla ilgili mizahi bir görsel

Periskop lensler, diğer kamera lenslerine göre oldukça farklı çalışıyor. Karmaşık bir yapıda olsalar da akıllı telefonlarda bu lenslerin bulunması fotoğrafçılık için önemli bir gelişme. Periskop lens sayesinde en az 10x optik zoom mümkün olacak.

Periskop lens, şekil olarak da diğer lenslerden biraz farklı. Dışardan bakıldıklarında bir kare içinde görünüyorlar ve doğrusu bu estetiği biraz bozabilir. Zira Apple’ın son yıllardaki kamera tasarımlarına baktığımızda oval tasarımlar görüyoruz. Teknoloji devinin bu etkene karşı nasıl bir tasarımı benimseyeceğini zaman gösterecek.

Periskop lenslerin avantajı ne?


Akıllı telefonlarda periskop kamera

Fotoğraf çekerken bazılarımızın kabusu yakınlaştırmak olabilir. Zira yakınlaştırma yaptıkça fotoğrafın çözünürlüğü azalıyor ve bu ciddi oranda kendini fark ettiriyor. Periskop lensler ise yapıları ötürü çözünürlüğü bozmadan yakınlaştırma yapmayı sağlıyor. Çözünürlükte bozulma olmadan 10x yakınlaştırma yapmak bir akıllı telefon için heyecan verici.

İki yıl önce Huawei P30 ile bu teknolojiyi pek çok insan yakından tanıdı. Apple’ın bu teknolojiyi ne şekilde önümüze çıkaracağını zaman gösterecek.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim