Genel Haberler

Kızıl gezegen Mars’ı da kısa zamanda kirletmeyi başardık

Ağustos 2022’nin ortalarında NASA, Mars gezgini Perseverance’ın inişi sırasında atılan bir çöp parçasının yerinin tespit edildiğini doğruladı. Ama bu, bilim insanlarının Mars’ta ilk insan kaynaklı çöp bulmaları değil, çünkü orada çok daha fazlası var.

Mars’ta insanların neden olduğu kirlenmenin birkaç kaynağı var. Öncelikle, Mars’a iniş yapan tüm uzay araçları arkalarında çöp bırakıyor. Çalışma ömrünün sonuna gelmiş araçlar da Mars yüzeyinde kalıyor. Buna ek olarak bir de başarısız iniş nedeniyle Mars yüzeyine çarpıp parçalanan uzay araçlarından kalma çöpler bulunuyor.

Mars yüzeyine çarpıp parçalanan uzay araçlarından kalan parçalar (ısı kalkanı, paraşüt parçaları, bağlantı ekipmanları gibi) Mars rüzgarları nedeniyle düştükleri noktaların uzaklarına, farklı yönlerde sürüklenebiliyor.

Yıllardır süren Mars gözlemleri sırasında bu tür parçalardan birçoğu keşfedildi. Bu parçalara ek olarak şu anda Mars yüzeyinde tek parça halinde duran, ancak çalışmayan dokuz uzay aracı bulunuyor. Bunlar Mars 3 iniş aracı, Mars 6 iniş aracı, Viking 1 iniş aracı, Viking 2 iniş aracı, Sojourner yüzey araştırma aracı, Beagle 2 iniş aracı, Phoenix iniş aracı, Spirit yüzey araştırma aracı ve en son görev süresinin sonuna gelmiş olan Opportunity yüzey araştırma aracı. Gerçi bu araçlar tek parça halinde kaldığından dolayı, uzay çöpünden ziyade tarihi eser olarak da değerlendirilebilirler.

Sonuç olarak, Mars yüzeyinde Dünya’dan gelmiş olan maddeleri alt alta topladığımızda yaklaşık 10.000 ton malzeme ettiğini görüyoruz. Bilim insanları, bu çöplerin ileride gerçekleştirilecek olan Mars görevlerini tehlikeye atabileceği konusunda endişeli. Bu nedenle, tespit edilen tüm araç kalıntıları belgeleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺