Genel Haberler

Küçük teslim robotu, polisleri umursamadan olay yerine işte böyle daldı

Bir yemek dağıtım robotu, Los Angeles’ta kordon altına alınmış bir suç mahallinde mutlu bir şekilde ilerlerken videoya yakalandı. Twitter ve Reddit’te yayılan videoda robot, polis memurlarından aldığı bakışları umursamıyor gibi görünüyor.

Görüntülerde, polis kordonuna yaklaşırken “yeni nesil robotik filo” olarak tanımlanan bir Serve Robotics modeli görünüyor. Yardımsever bir insan, robotun olay yerinden geçmesine ve bir sonraki teslimatına geçmesine izin vermek için bandı kaldırıyor.

Serve Robotics, en yeni nesil robotlarının “yoğun şehir kaldırımlarında güvenli bir şekilde gezinmek için birden fazla sensör modalitesi” (lidar ve ultrasonik gibi aktif sensörlerin yanı sıra kameralar gibi pasif sensörler) kullanarak “insan müdahalesi olmadan rutin olarak çalışabildiği ve güvenli çalışmayı sağlamak için yerleşik yeteneklerine güvenebildiği” ile övünüyor.

Ancak videoda görülebildiği üzere, sıfır emisyonlu robotlar henüz suç mahallerinde ustalaşmış değil..

Polis robotunun sınıfta kaldığı olay

Polisler de zaman zaman robotlardan yardım almak istese de, bu konuda ilginç olaylar yaşanmasını engelleyemiyorlar. 2019’da California’da, halka açık bir parkın polisliğini yapmak için bir “RoboCop” görevlendirdi. 18 Haziran’da RoboCop, amansız bir suç arayışında halka açık alanlarda devriye gezmeye başladı. NBC News’in bildirdiğine göre, RoboCop nihayet Ekim ayında Los Angeles şehir merkezindeki Salt Lake Park’ın otoparkında bir kavga çıktığında ilk testiyle karşılaştı. Bir tanık, Cogo Guebara, kavgayı gördü ve yardım için hemen üzerinde büyük harflerle “POLİS” yazan robota yaklaştı.

Robotun acil durum uyarı düğmesine bastığında, yardım için polisleri aramasını bekliyordu. Ama robot bunu yapmadı ve bunun yerine, ona yoldan çekilmesini söyledi.

Guebara o sırada NBC News’e verdiği demeçte, “Düğmeye basıyordum ama ‘yoldan çekil’ diyordu. Sadece çalmaya ve çalmaya devam etti ve ben basmaya ve basmaya devam ettim.

Başka bir tanık, Rudy Espericuta, polisleri telefonundan eski moda bir şekilde çağırırken, RoboCop önceden programlanmış devriye rotasını sürdürdü ve ara sıra insanlara “parkı temiz tutmalarını” söylemek için durdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺