Microsoft’un Edge İçin Planladığı Özellikler Ortaya Çıktı

Internet Explorer’ın pabucunu dama atan Microsoft, yeni Edge tarayıcısına yeni destekler sağlamaya devam ediyor. Microsoft Edge, Google Chrome ile karşılaştırıldığında, daha yeni ve daha hafif bir alternatif olarak ortaya çıkıyor. Şirket ayrıca, Chrome’un pazar payını kırmak amacıyla da yeni özellikler ve hafif görsel yenilemeler ekleyerek, tarayıcıya olan bağlılığını da göstermekte. Microsoft şimdi ise, gelecekteki bir Edge sürümünde görmeyi bekleyebileceğimiz tüm özellikleri vurgulamak için özellik yol haritasını güncelliyor.

Microsoft, Edge için üzerinde çalıştıkları tüm dikkate değer şeyleri gösteren bir “Özellik Yol Haritası” yayınladı. Ancak yine de resmi olarak sunulan herhangi bir değişik günlüğü olmadığını belirtmekte fayda var. Bir Reddit kullanıcısı olan Leopeva64-2, yol haritasına eklenen yenilikleri bizlere liste olarak sunuyor. Bu bağlamda sekme grupları ve başlık çubuğunu gizleme seçeneği gibi bazı özelliklerin bir süredir mevcut olduğunu bilmemize rağmen, bahsi geçen sayfaya bu özelliklerin yeni eklendiğini de belirtelim.

Microsoft’un Edge’e getirmeyi düşündüğü yenilikler ise şu şekilde sıralanıyor:

 • PDF belgelerine eklenen serbest biçimli metin kutuları: 94 sürümünden başlayarak, formları doldurmak ve görünür notlar eklemek için kullanabileceğiniz PDF belgelerine serbest biçimli metin kutuları desteği ekliyoruz.
 • URL bağlantıları olan tarayıcı yerine PWA’yı başlatın: Microsoft Edge sürüm 97’den başlayarak, tarayıcıyı tam yerel tarayıcı yerine, bir PWA’da başlatmayı seçebilirsiniz.
 • Sekme Grupları: Sekmeleri kullanıcı tanımlı gruplara ayırma yeteneği, birden çok iş akışında sekmeleri daha etkili bir şekilde bulmanıza, değiştirmenize ve yönetmenize yardımcı olur. Bunu etkinleştirmek için Microsoft Edge sürüm 93’ten başlayarak sekme gruplamasını açıyoruz.
 • Koleksiyonlara atıf desteği eklendi: Microsoft Edge sürüm 95’ten başlayarak, Koleksiyonlar deneyimini özellikle öğrenciler ve araştırmacılar için geliştirdik. Koleysiyonlar, alıntıları ve okuma listelerini desteklemeye başlayacak.
 • Microsoft Edge başlangıcında daha fazla esnekliği destekleyen yeni ilke: Microsoft Edge sürüm 94’ten itibaren, kuruluş yöneticileri başlangıç ilkelerinde seçtikleri seçeneklerde daha fazla esnekliğe sahip olacaklar. Bu, başlangıç sayfasını belirleme, ek sayfalar ekleme/kaldırma ve kaldığınız yerden devam etme özelliğini içerecek. Aynı zamanda, ilke tarafından belirtilen sayfa kümesinin de açılmasını sağlayacaktır.
 • Vurgulu araç çubuğundan “Resim içinde Resim” (PiP): Microsoft Edge sürüm 93’ten itibaren, “Resim içinde Resim” moduna girmek daha da kolay hale gelecek. Desteklenen bir videonun üzerine geldiğinizde, o videoyu bir PiP penceresinde görüntülemenizi sağlayan bir araç çubuğu belirecektir.
 • PDF’lerde serbest biçimde vurgulama: Microsoft Edge sürüm 94’ten itibaren, serbest biçimli vurgulayıcıların eklenmesiyle PDF görüntüleme ve işaretleme deneyimi geliştirilecektir. Bu, taranan belgelerin ynaı sıra yorum yapma erişiminizin olmayabileceği PDF’lerdeki bölümleri vurgulamanıza da olanak tanır.
 • Web uygulamalarından gelen bildirimlerin PWA’dan geldiği görülecek: Microsoft Edge sürüm 94’ten itibaren, aşamalı web uygulamaları PWA’larından gelen bildirimler, artık Microsoft Edge’den geliyor gibi görünmeyecek. Bunun yerine, web uygulamasının adını gösterecek.
 • Dikey Sekmeler’i kullanırken başlık çubuğunu gizleyin: Dikey Sekmeler’deyken tarayıcının başlık çubuğunu gizleyerek fazladan birkaç pikseli geri alabileceksiniz. Microsoft Edge sürüm 93 ile başlayarak, edge://settings/appearance adresine gidebilir ve Araç Çubuğunu Özelleştir bölümünün altında Dikey Sekme modundayken başlık çubuğunu gizleme seçeneğini belirleyebilirsiniz.
 • Bilinmeyen diller için otomatik çeviri: Microsoft Edge sürüm 94’ten başlayarak, bildiğiniz şekilde ayarlamadığınız bir dilde görüntülenen bir sayfaya gittiğinizde, Microsoft Edge sayfanın içeriğini otomatik olarak birincil dilinize çevirecektir. Daha sonra size, orijinal sayfaya dönme veya daha fazla otomatik çeviriyi devre dışı bırakma seçeneği de sunacağız.
 • Microsoft Edge’de ilk tercihler: Microsoft Edge’i kuruluşunuza dağıtmak, Başlangıç tercihlerinin eklenmesiyle sürüm 93’ten itibaren daha kolay hale gelecektir.
 • IE modu ile modern tarayıcı arasında iyileştirilmiş aktarım: Microsoft Edge sürüm 95’ten başlayarak, modern tarayıcı deneyimi ile IE modu deneyimi arasındaki geçiş iyileşecektir. Yönlendiren üstbilgileri, gönderi verileri, form verileri ve istek yöntemleri artık iki deneyim arasında düzgün bir şekilde iletilecektir.
 • Alie Güvenliği: Microsoft Aile Güvenliği kullanan aileler, yakında içerik filtrelerinde iyileştirmeler görecek. Ebeveynler ayrıca, izin verilen siteler ve engellenen siteler için filtreleme ayarlarını bilerek daha rahat edecekler. Bununla birlikte, youtube.com gibi siteler için çocukların izin verilmeyen videolara gitmesini önlemek adına engellenen siteler de iyileştirilecek. Ayrıca, yalnızca izin verilen web sitelerini kullan modu aktifken, ebeveynler tek tıklamayla izin verilenler listesine eğitim sitelerinin listesini ekleme seçeneği görebilecekler.
Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim