NVIDIA DLSS Teknolojisi, Tüm Geliştiricilere Açıldı

NVIDIA, DLSS (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) teknolojisini kapsayan yazılım geliştirici kitini herkesin indirebilmesi için ücretsiz olarak kullanıma sunmaya başladı. Daha öncesinde şirketin bu teknolojisini kullanmak isteyen geliştiricilerin başvuru yapması gerekiyordu. Şimdi ise basit bir şekilde indirmek mümkün.

Bu oyuncular için de oldukça iyi bir haber. Zira geliştiriciler oyunlarına DLSS’i çok daha kolay dahil edebilecek. Bu arada geliştiriciler için üç seçenek bulunuyor: NVIDIA tarafından sunulan DLSS SDK 2.2.1, Unreal Engine 5 ve Unity 2021.2 beta’da yerel kullanım.

DLSS için son zamanlarda oyun dünyasına gelen iyi teknolojilerden biri diyebiliriz. Özetleyecek olursak, örnekleme teknolojisiyle ile birlikte görüntülerin iyileştirilmesi ve yeniden örneklenmesi için yapay zeka kullanılıyor. Nihayetinde ise çok daha iyi görüntü kalitesi ve performans elde edilebiliyor.

Yeşil takımın bu özelliğine karşılık geç de olsa AMD’den bir yanıt gelmişti. Henüz yeni tanıtılan FidelityFX Super Resolution teknolojisi, mantık olarak benzer olsa da çalışma şekli açısından DLSS ile oldukça farklı. NVIDIA’nın DLSS teknolojisi, kendi GPU’larında bulunan Tensor çekirdeklerini kullanıyor. AMD’nin teknolojisi ise daha çok yazılım temelli ve tüm GPU’larda kullanılabiliyor.

Uzun lafın kısası, DLSS gün geçtikçe yayılmaya devam ediyor ve bu haberle yayılması daha da kolaylaşacak. Hatta veri tabanı, DLSS için Proton desteği (Windows oyunları çalıştıran Linux oyuncuları için) ve şimdi de x86’da yerel Linux desteği ile büyüyor. Unutmadan hatırlatalım, yeşil takım ayrıca RTX ve DLSS teknolojilerini ARM platformuna da taşıyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim