Oyun - Gamer

Online oyunlarda Ethernet vs Wi-Fi 6: Hangisi daha iyi?

Online oyun oynayanların en çok şikayet ettiği konulardan biri yüksek ping olmuştur. Bazen oyun sunucularından, bazen oyuncuların internetinden kaynaklanan bu durumu kimse istemez. Gelişen standartlarla birlikte veri aktarımları hızlanıyor ve teknik tarafta pingi düşürmek için neler olup bittiğini merak ediyoruz. Yıllardır kullanılan iki teknoloji olan Ethernet (kablolu) vs Wi-Fi 6 (kablosuz) kıyaslamasında kimin kazandığını açıkladık.

Ethernet ve Wi-Fi 6 nedir?

Sanılanın aksine Ethernet, yerinde sayan bir bağlantı yöntemi değil. CAT adı verilen standart altında Ethernet de seviye atlıyor. Şu an en güncel Ethernet bağlantı yöntemi CAT 6’dır. Ethernet yıllardır oyunlarda düşük ping isteyen oyuncular tarafından tercih ediliyor. Çünkü direkt olarak katı bir bağlantı yolu tercih edildiği için gecikme daha az oluyor.


Ethernet vs Wi-Fi 6

Wi-Fi ise ofis ortamlarında tercih edilse de oyuncular için pek iyi bir seçim değil. Zira iyi senaryoda bile Wi-Fi, gecikme süresinden dolayı Ethernet’in gölgesinde kalıyor. Kablo karışıklığını gidermek gibi büyük avantajları olsa da ne yazık ki online oyunlar için pek iyi değil.

Yine de Wi-Fi teknolojisi gelişiyor ve son olarak Wi-Fi 6 ile tanıştık. Peki teknoloji geliştikçe bu teknoloji daha az gecikme sunuyor mu? Gelin bu konuya alt başlıkta değinelim.

Ethernet (CAT 6) ve Wi-Fi 6 gecikme süreleri

İyi bir Ethernet bağlantısı ile 2ms’den az gecikme süreleri sağlanabiliyor. Fakat bu gecikme süresi yalnızca modem ile cihaz arasındaki süredir. İnternetin mahallenizdeki ankastreden ya da apartmanınıza kadar gelen fiberden kaynaklanan bir gecikme süresi de bulunur. Bu süreler oyun deneyimini zehir edecek kadar yüksek değildir. Wi-Fi bile kullansanız oyunlardaki ping’in en önemli nedeni oyun sunucusudur.


Ethernet vs Wi-Fi 6

Eğer Türkiye’den Avrupa’daki bir oyun sunucusuna bağlanırsanız tam bölgeye göre 50-100ms ping arasında değerler görmeniz normaldir. Fakat Türkiye’den Türkiye’deki bir oyun sunucusuna bağlanırsanız muhtemelen pinginiz 20ms’i geçmeyecektir.

Eğer iyi koşullar altında Ethernet ile Wi-Fi 6 karşılaştırması yapacak olursak ne yazık ki Wi-Fi hala istediğimiz gecikme süresini sunamıyor. Wi-Fi 6 erişilebilen hızları artırsa da kesinlikle bir devrim değil. İyi koşullar altında Ethernet ile Wi-Fi 6 arasında 10-20ms gibi ping farkı hala mevcut. Özellikle CS:GO gibi sunucuları Avrupa’da olan oyunları oynarken 20ms ping kritik öneme sahiptir.

Neticede Wi-Fi ile mükemmel online oyun deneyimi hala mümkün değil. Eğer oyunlarda düşük gecikme değerleri istiyorsanız Ethernet kablosu ile bağlantı kurmaya devam etmelisiniz.

Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

İlginizi Çekebilecek Konular

Leave a Comment

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp İletişim