Telefon - Tablet

Oppo ekran altı kamera teknolojisini tanıttı

Apple’ın 2017 yılında iPhone X ile attığı adım sonrasında telefon üreticileri tam ekran deneyimi sunmak için ön kamerayı çentik ve ekran deliğine taşıdı. Ancak ekrandan parmak izi okuyucunun yaygınlaşması sonrasında bir adım daha ileri gitmek için ekran altı kamera teknolojisi üzerine yoğunlaşıldı. Bu teknolojiyi kullanan ilk telefonlar kısa süre önce piyasaya sürülürken, Oppo ekran altı kamera teknolojisi tanıtıldı.

Oppo, yeni yeni teknolojisinde daha fazla ışığın geçmesine izin vermek için ekranın kamerayı kaplayan kısmındaki piksel yoğunluğunu azaltan önceki yaklaşımlarının aksine, OLED panelinin geri kalanıyla aynı ppi (piksel hassasiyeti) netliği korumak için daha küçük pikseller kullanma yoluna gitti.

Oppo ekran altı kamera teknolojisinden görüntüler paylaştı

Oppo tarafından paylaşılan sonuçlara göre kullanıcılar, günlük kullanım sırasında alan ile ekranın geri kalanı arasında neredeyse hiçbir görsel farkı tespit edemedi ve çok daha sürükleyici bir görsel deneyim yaşadı. Şirket ayrıca, beyaz arka plan ve keskin metin nedeniyle önceki ekran altı kameralar için en kötü durum senaryosu olan bir e-okuyucu uygulaması çalıştıran prototip telefonunun görüntüsünü paylaştı.

Şirket yaptığı yeniliklerin yanında, geleneksel ekran kablolarını yenilikçi şeffaf kablolama malzemeleriyle değiştirdi. Yeni malzemeler kablo genişliğini yüzde 50 oranında azaltırken, daha iyi görüntü kalitesi sağlayan bir üretim süreci kullanıyor. Tüm u yeniliklerin yanı sıra gelişmiş güvenlik güvenilirlik ve kullanım ömrü ile birlikte ekran doğruluğu, renk ve parlaklık üzerinde gelişmiş kontrol sağlayacak.

Oppo, ekran altı kameralar üzerinde uzunca bir süredir çalışmalar yürütüyordu. İlk olarak 2019 yılında MWC Şangay fuarında tanıtımı yapılan teknolojinin, gerçek bir ticari strateji olarak karşımıza çıkması yakın bir tarih olarak gözüküyor. Oppo’nun geliştirdiği teknoloji hakkında paylaştığı notlar şu şekilde;

  • Yenilikçi piksel geometrisi: Yeni çözüm, 400-PPI’lık bir görüntü sağlamak için her pikselin boyutunu küçültürken piksel sayısını azaltmıyor.
  • Şeffaf kablolama ve yeni tasarım: OPPO, geleneksel ekran kablolarını yenilikçi şeffaf kablolama malzemesiyle değiştirdi. Bu çözüm kablo genişliğini %50 azaltan çok hassas bir üretim süreciyle birleştiğinde daha pürüzsüz bir görsel deneyim ve çok daha iyi görüntü kalitesi sunuyor.
  • Ekran doğruluğunun, renginin ve parlaklığının iyileştirilmiş kontrolü: Kameranın üzerindeki ekran alanında 2 pikseli (“1’e 2”) yönetmek için 1 piksel devresi kullanan mevcut sektör standardının aksine OPPO, her piksel devresi yalnızca 1 piksel (“1’e 1”) kullanan tescilli ekran teknolojisiyle yeni bir çözüm sundu. Bu çözüm, OPPO’nun hassas algoritmik geri kazanım teknolojisiyle birleştiğinde, renkte ve parlaklıkta yaklaşık yüzde 2’lik bir sapmayla tüm ekranın hassas bir şekilde kontrol edilmesini sağlıyor. OPPO’nun yeni nesil ekran altı kamera teknolojisi, e-kitap okumak, haberlere göz atmak veya haritalarda gezinmek gibi kullanımlarda daha küçük yazıların doğru görüntülenmesine, ayrıntıların ve renklerin daha iyi gösterilmesine olanak tanıyarak sürükleyici bir deneyim sunuyor.
  • Geliştirilmiş güvenilirlik ve kullanım ömrü: “1’e 1” piksel devresi ve özel optimizasyon algoritmasıyla OPPO’nun yeni nesil ekran altı kamera çözümü, ekran altı kameraya denk gelen alanda görüntünün telafisini sağlıyor ve ekranın ömrünü %50’ye kadar artırıyor.
Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

İlginizi Çekebilecek Konular

Leave a Comment

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp İletişim