PassMark, Memtest86 DDR5 RAM Desteğini Doğruladı

Passmark tarafından geliştirilen ve çok sayıda kişinin derdine derman olan Memtest86 ile en az bir defa karşılaşmışsınızdır. Bu yazılımın içerisinde birçok bellek test algoritması bulunuyor ve DRAM hatalarını ortaya çıkarma konusunda etkili.

Uzun süren testler sırasında sürekli veri yazma ve okuma işlemi gerçekleşiyor. Böylelikle RAM’deki hatalar tespit edilebiliyor. Orijinal Memtest 1994’te piyasaya sürüldü ve 2013’te PassMark’a satılmıştı.

Asıl konumuza dönecek olursak, PassMark Software kısa zaman önce yeni bir ekran görüntüsü yayınladı. Bu ekran görüntüsünde MemText86 9.1 Pro’nun en son yapısının kullanıldığını görüyoruz ve DDR5 RAM desteği açıkça görünüyor. Aynı zamanda belleğin 4800 MHz hızında çalıştığını görebiliyoruz. Bu noktada bir parantez açarsak, DDR5 JEDEC standartlarına göre 4800 MHz yüksek bir frekans değil ve çok daha yüksek hızlara sahip bellekler üretilecek.

TeamGroup, henüz birkaç hafta öncesinde DDR5 bellek kitlerini piyasaya sürdüğünü açıklamıştı. Önümüzdeki aylarda çeşitlilik artacak ve tüketici pazarında birçok markadan ürünler göreceğiz. Olası hatalı bir RAM satın aldığınızda ise test etmek için Memtest yazılımını kullanabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim