Oyun - Gamer

PS5 için beklenen DualSense özelliği sonunda geliyor!

Sony’nin geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü PlayStation 5 ile tanıttığı ve klasik kontrolcülerde bir devrim yapmayı planlayan DualSense için yeni bir patent alındı. Buna göre ünlü Japon teknoloji şirketi Sony, yeni nesil kablosuz kontrolcüsünü yeni yeteneklerle donatmayı planlıyor. İşte detaylar…

DualSense için oyun portföyü genişliyor

Sony’nin PlayStation 5’in duyurusuyla birlikte klasik kontrolcüsü DualShock’un de beşinci jenerasyonunu getirmesi bekleniyordu. Buna karşın Japon şirket, konsolda yaptığı yenilikleri kontrolcüye de yansıtarak DualSense isminde karar kıldı.

Oynadığınız oyundaki mekanların ve zeminin etkisini avuçlarınıza uygulanan şiddetle hissedebildiğiniz Haptic Feedback özelliği ve tetik tuşu olarak da adlandırılan L2 – R2 tuşlarının baskı uygulayıp gevşemesini sağlayan Adaptive Trigger özelliği oyunculara farklı deneyimler yaşattı. Buna karşın bu yeni nesil teknolojiyi destekleyen yapımların azlığı oyuncuları endişelendirdi.

Sony tarafından geçtiğimiz yılın Mart ayında alınan bir patent, bu sorunun çok yakında giderilmesine sebep olabilir. Buna göre PlayStation 5 ve DualSense için geliştirilebilecek olan bir yazılım güncellemesiyle, Haptic Feedback ve Adaptive Trigger desteği olmayan oyunlara da DualSense desteği getirilmesi mümkün olacak.

Bu yeni patent oyuncular için şu anlama geliyor: PS5 için özel güncelleme almayan yapımlar ve diğer AAA kalitesindeki oyunlar, herhangi bir güncelleme almaya gerek duymadan da DualSense desteğine kavuşacak. Örneğin oyuncular, PlayStation 4 için piyasaya sürülen Far Cry 4’ü, PS5’in geri uyumluluk desteğiyle oynarken bile tetik tuşlarının geri teptiğini ve ormanda yürürken yaprakların hışırtısını avuçlarında hissedebilecekler.

Son olarak bu yeni özelliğin PlayStation VR sanal gözlüklerini de desteklediğini belirtmek gerek. Özetle VR oyunları da bu sisteme dahil edilebilir. Peki sizler bu yeni patent başvurusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺