Oyun - Gamer

Riot Games, ayrımcılık davasında 100 milyon dolar ödeyecek!

Valorant ve League of Legends oyunlarıyla herkesin tanıdığı Riot Games bünyesinde binlerce çalışanı bulunduruyor. 2018 yılında hiç istemeyeceği şekilde cinsiyet ayrımcılığıyla gündeme gelen firma mahkemelik olmuştu. 2018 yılında görülen davanın ardından Riot, geçmişin sorumluluğunu alması gerektiğini söyleyerek toplamda 100 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti.

Riot Games, cinsiyet ayrımcılığı davasında suçunu kabul etti

Riot, bugün yaptığı açıklamada daha önce 1065 kadın çalışanı ve 1300 sözleşmeli kadın işçiyi muhatap alan davada tazminat ödemeyi kabul etti. Firma hakkında yayılan cinsiyet ayrımcılığı ve taciz iddialarına karşı, ihmal edilen çalışanların sorumluluğunun alınacağı ve tazminat ödeneceği vurgulandı. Riot Games’in ödeyeceği tazminat tutarı 80 milyon dolar olsa da 20 milyon dolara yakın mahkeme masrafları da hesaba katıldığında bu dava 100 milyon dolara mâl oluyor.

2018’de patlak veren krizde kadın çalışanların güzelliklerinin derecelendirildiği bir e-posta zinciri ortaya çıkmıştı. Kadın çalışanları birer cinsel obje haline getiren bu olayın patlak vermesinin ardından bazı çalışanlara cinsel organ fotoğraflarının gönderildiği de ortaya çıkanlar arasındaydı. Üç yıldır devam eden krizin ardından Riot nihayet sorumluluk alıyor ve suçlamaları kabul ediyor.

Oyun sektöründe artan taciz vakaları

Riot Games’ten önce de oyun sektöründe taciz olaylarının epey sık gündeme geldiğine şahit olduk. Bu vakalardan ilk akla geleni tabii ki Activision Blizzard oluyor. Geçtiğimiz haftalarda Activision Blizzard çalışanları, şirketin kurucusu ve CEO’su olan Bobby Kotick’i protesto etmişti. Şirkette yönetici pozisyonunda çalışanların dahi katıldığı protestoya rağmen Kotick, koltuğunu bırakmaya şu anda pek meyilli görünmüyor.

Bir diğer dev oyun stüdyosu Ubisoft’ta da taciz vakalarının gündeme geldiğini görmüştük. Oyun sektöründe son zamanlarda bu tür mide bulandırıcı olayların gündeme gelmesi bizi derinden üzüyor. İlerleyen haftalarda istenmeyecek şekilde gündeme gelen şirketlere ve isimlere ne olacağını birlikte göreceğiz.

Riot Games’e dönecek olursak, şirketin bu iddiaları kabul edip tazminat ödemesini bir gelişme olarak sayabiliriz. Yine de 3 yıldır devam eden bu sürecin çalışanlara ne gibi zararlar verdiğini de unutmamak gerek. Sizce Riot’un tazminat ödemesi, sayfanın kapanması için yeterli mi?

İlginizi Çekebilecek Konular

Bir Cevap Yazın

Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺