Genel Haberler

Samsung 5 nm’lik işlemciler neredeyse hazır!

Samsung, yeni telefonlarında 7 nanometre üretim teknolojisine sahip yonga setlerini kullanıyordu. Bu sayede daha az enerji tüketimi yapan yonga setleri, daha fazla hız olanağı sunuyordu. Şirket şimdi, 5 nanometre üretim teknolojisine sahip çipler üzerinde çalışıyor ve ürünler neredeyse kullanıma hazır!

Hız artacak, enerji tüketimi azalacak!

Samsung, 5 nanometre üretim teknolojisine sahip çipleri 2020 yılının ikinci çeyreğinde cihazlarının içinde sunmaya hazırlanıyor. Söz konusu çipler 7 nanometre üretim teknolojisine sahip çiplere göre yüzde 20 daha az enerji tüketecek. Hız konusunda ise yüzde on gibi bir artış bekleniyor.

5 nanometre transistörler o kadar küçük olacak ki, bu bir insanın saç telinin iki binde biri büyüklüğüne tekabül ediyor. Şirket bu yonga setlerini, 7 nanometrelik çipler üzerinde ustalaştığı EUV (aşırı ultraviyole) teknolojisiyle geliştirilecek. 13,5 nanometre dalga boyu ışınını kullanan EUV, Samsung tarafından oldukça sık kullanılan ve sürekli olarak geliştirilen bir yöntem. Çipleri bir sonraki seviyeye taşımak için her 24 ayda bir iki katına çıkacağını belirten Moore Yasası’na uymak gerekiyor.

Daha küçük transistör boyutlarına geçiş oldukça zorlayıcı olabiliyor. Örneğin AMD, 7 nanometre geçiş süreci için tüm mühendislerini tam 5 sene kadar çalıştırdı. Intel ise hala 7 nanometre teknolojisine sahip işlemcilerini tam anlamıyla piyasaya sürmüş değil. Bilgisayar dünyası bile söz konusu teknolojide bu denli zorlanırken, Samsung’un bu teknolojiye ulaşmış olması büyük bir gelişme olarak görülüyor. Apple’ın da TSMC ile ortak 5 nanometre çip geliştirdiği, 2020 yılında çıkartacağı telefonları bu mimariyle tanıtacağı beklenmekte.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺