Saniyede 319 Terabit ile En Hızlı İnternet Rekoru Kırıldı

İnternet hayatımızda olduğundan beri ulaşılabilecek en hızlı veri aktarım konusunda birçok çalışma yapıldı ve günümüzde de yapılmaya devam ediyor. Bu seferki rekor denemesini Japon mühendisler 3000 Km’den uzun optik fiber kablolarla gerçekleştirdi. Teknik aşamaların sonunda saniyede 319 Terabit (Tb/s) veri aktarım hızına ulaşılarak bundan önceki rekor olan saniyede 178 Tb neredeyse ikiye katlandı.

Günümüzden yaklaşık birkaç yıl önce Terabit seviyesiyle ulaşılan ilk en hızlı veri aktarımı 44.2 (Tb/s) olarak açıklanmıştı. Daha sonraki süreçte 178 Tb/s’ye erişildi ve son olarak bu rekor kırıldı. NASA‘nın bile 400 Gb/sn hızla idare ettiğini varsayarsak, Japonya’daki bu ilerlemenin çok büyük olduğunu söyleyebiliriz. Tüketiciler için mevcut olan en hızlı internetin ülkelerin bazı bölgelerinde 10 Gb/sn’ye kadar çıktığını da belirtmekte fayda var.

Bahsettiğimiz bu atılım, mevcut fiber optik altyapıya daha gelişmiş teknolojiler eklenerek planlandı. Uzmanlara göre ilerleyen zamanlarda daha iyi sonuçların alınması muhtemel. Konuyla alakalı düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim