Oyun - Gamer

Size soğuk terler döktürecek korku oyunları

Korku oyunlarına sıkı sıkıya bağlı bir oyuncu kitlesi bulunuyor. Bu insanlar aynı türdeki dizi ve filmleri tüketmeyi ne kadar çok sevseler de korku oyunlarında sizi soktuğu çaresiz durumları iliklerinize kadar yaşayabiliyorsunuz. Tarihteki ilk korku oyunu 1972 yılında piyasaya çıkan Haunted House olarak biliniyor. Haunted House o dönemde bulunan Magnavox Odyssey adlı bir oyun konsoluna çıktı. İnsanların korkmak istemesi ve korkudan keyif almasının nedeni, bir tehdide ve krize maruz kaldığımızda aldığımız hormonal tepki içerisinde yatıyor.

İnsanın bu duyguları yaşaması adrenalin olarak geri dönüyor. Özellikle konfor alanından çıkmadan bu tür duygulara maruz kalmak, adrenalin bağımlılığı oluşturuyor. Bu da bizde korku türündeki yapımlara bağımlılığımızı artırıyor. Sizin için hazırladığımız listede konfor alanından çıkmadan korkuya kapılabileceğiniz oyunlar yer alıyor. Listede size göre korku oyunu sayılmayan yapımlar da olabilir. Fakat çoğu oyuncuyu oynarken geren ve düşmanların tasarımıyla korkutan oyunlar mevcut.

İşin içinde biraz da aksiyon olsun isteyenler için korku oyunları

Bazı korku oyunları sizi çaresiz bir şekilde bırakabiliyor. Düşmanlara saldıramıyor veya onlar için tuzaklar kuramıyorsunuz. Böyle durumlarda en iyi şey düşmanlarınızdan kaçmak ya da saklanmak oluyor. Günümüzde bu oyun mekaniğini kullanan adını duyurmuş oyunlar var. Bu tarz yapımlar, oyuncunun üzerindeki gerginliği ve korkuyu maksimum seviyeye çıkarıyor. Yine de benim için fark etmez gönder gelsin diyorsanız, işte listemiz sizlerle.

Alan Wake

İlk oyunumuz olan Alan Wake, sizi karanlık ve aksiyon dolu bir atmosfere sürüklüyor. Elinizdeki bir fener ve bir silahla düşmanlarınıza karşı mücadele ediyorsunuz. Ünlü bir yazar olan Alan, kitabındaki olayları yaşadığını keşfediyor. Oyun başlarda sizi korkutsa da ilerleyen zamanlarda tamamen bir aksiyon oyununa dönüşüyor. Tabii buradaki önemli nokta oyunun korku dozajına ne kadar kısa sürede alışabildiğiniz. Çabuk alışabilirseniz sizin için eğlenceli bir aksiyon oyununa dönüşecektir.

Uzay temalı korku oyunlarını sevenler için Alien: Isolation

Alien: Isolation, uzay istasyonundaki karakterinizle birlikte kurtulmaya çalıştığınız gizlilik korku oyunu. Fakat bu oyunda elleriniz armut toplamıyor. Yakın dövüş silahları ya da menzilli silahlar ile düşmanlarınıza ve en önemlisi de sizi sürekli takip eden ana düşmanınız uzaylıya karşı (Sevastopol Drone, The Creature ya da Xenomorph olarak da bilinir) büyük avantaj sağlıyor. Xenomorph’u öldüremediğiniz için cephanenizi dikkatli bir şekilde kullanmalısınız ve yalnızca kaçış yolu oluşturmak için Xenomorph’a cephane harcayın.

Ayrıca oyunda çok farklı bir düşman yapay zekası bulunuyor. Bu düşman yapay zekası, insanlarda ve robotlarda çok iyi değilken, Xenomorph’un sahip olduğu yapay zeka sizi sürekli diken üstünde tutuyor. Yaratığın sahip olduğu yapay zeka seviyesi oyuncudan oyuncuya farklılık gösterebilir. Sizi saklandığınız yerde bulmak için sesleri dinleyebilir ya da sizi dışarı çıkmanız için yemleyebilir. Yaratığın yapay zekası sizin hareketlerinize ve aldığınız kararlara göre sürekli gelişiyor. Bu da oyunda ilerledikçe sizi daha zorlu bir durumun içerisine sürüklüyor. Korku ve gerilimi iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız Alien: Isolation’a bir şans verin.

Amnesia Serisi

Amnesia serisi, yürüme simülasyonu olarak belirtilen oyunlardan çok daha önce piyasaya çıkan bir yapım. Sizi karanlık bir atmosferde kapana sıkışmışsınız gibi hissettiriyor. Ana karakteriniz hiçbir şeyi hatırlamadığı için olayları kendiniz çözmeniz gerekiyor. Ayrıca oyunda karakterinizin akıl sağlığını da korumalısınız. Özellikle karanlık alanlarda uzun süre ışıksız durmak ve oyundaki düşmanlar ile uzun süre karşılaşmak karakter akıl sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Doki Doki Literature Club

Bu oyun tamamen iki boyutlu, görseller ve metinlerden ibaret, tüm bunlara rağmen oyunda ilerledikçe farklı diyalog seçeneklerinin karşınıza çıkması ve oyunun ara sıra dördüncü duvarı yıkması ürpertici gelebilir. Özellikle ilerleyen safhalarda Doki Doki Literature Club’ın oyun dosyalarında bazı değişiklikler yapması sizi şaşırtabilir. Tüm bunlar rahatsız edici bir atmosfer oluşturuyor. Oynayan oyuncuların büyük bir çoğunluğu Doki Doki Literature Club’ı beğeniyor.

The Evil Within

The Evil Within, Resident Evil’i geliştiren Shinji Mikami’nin elinden çıktı. Aslında Resident Evil, Tokuro Fujiwara tarafından tasarlandı fakat Fujiwara “korkmaktan nefret” ettiği için tasarladığı dünyayı Shinji Mikami’ye emanet etti. Mikami de Resident Evil evrenini günümüzdeki haline kadar geliştirdi. The Evil Within, ana karakterimizin bir kabusta sıkışıp kalmasına ve o dünyadan kurtulmaya çalışmasına yardım ettiğimiz bir oyun. Korku ve aksiyon öğeleri ile bezenen yapım, sunduğu kasvetli ve gerilimli atmosfer nedeniyle listemizde yerini alıyor.

Layer of Fear

Layer of Fear, yürüme simülasyonları arasında yerini alan bir korku oyunu. Yine de oyuncuyu korkutmak için saldıramadığınız düşmanları karşınıza çıkarmıyor. Onun yerine haritanın sürekli olarak değişmesi ve sizi kafa karışıklığı ile birlikte hikayeyi çözmeye itmesi oyuncuyu sürekli olarak geriyor. Oyunun hikayesinin sanat üzerinden yürümesi ve sizi bilinmezliğin içerisine sürüklemesi, korku ögelerini biraz destekliyor. Onun dışında oyuncuları çok tatmin ettiği söylenemez. Yine de bir şans vermek istiyorsanız deneyebilirsiniz.

Outlast

Outlast listemizde yer alan bir başka yürüme simülasyonu. Akıl hastanesi atmosferi ile birçok kişinin bilinçaltında yatan korku öğelerini uyandırmayı başarıyor. Ayrıca karşınıza çıkardığı düşmanlardan kaçmak ya da saklanmak dışında başka bir tepki veremiyorsunuz. Oyun size çaresizlik hissini, elinizden düşmana karşı koyma fırsatını alarak veriyor. Bunlar olunca yapmanız gereken tek şey saklanmak veya kaçmak oluyor.

Karakterinize yardımcı ekipman olarak da yalnızca kamera veriliyor. Gece görüşü olan kameranız karanlık noktalarda oldukça işe yarıyor. Outlast bir gazeteci olarak akıl hastanesini ziyaret etmenizle başlıyor. Oyun boyunca düşmanlardan kaçmak ve saklanmak bir süre sonra sizi sıksa da bu duruma oyunu bitirmek için alışıyorsunuz. Yine de karanlık atmosferi ve çaresizlik hissini tatmak isterseniz, Outlast’ı deneyebilirsiniz.

Korku oyunları arasında en iyilerinden biri: Resident Evil 2, Biohazard ve Village

Bu üç oyun da seriye modern bir bakış açısı kattı ve Biohazard ile oyunun serisi resmen ayağa kalktı. Daha önce sırt kamerası ile oynadığımız Resident Evil oyunları, FPS kamera açısı ile oyuncuları korkunun içine çekmeyi başardı. Özellikle metroidvania harita tasarımının Biohazard’da devam etmesi sürekli sizi bir şeyleri keşfetmeye itiyor. Daha sonra Remake olarak karşımıza çıkan Resident Evil 2, serinin hayranları tarafından çok beğenildi. Dar haritalar ve zombi tasarımları oldukça etkileyiciydi. Özellikle mermi sıkıntısını iliklerinize kadar yaşamanız ve “acaba şu zombiyi tek mermi ile alabilir miyim” gibi düşüncelere kapılmanız, sizi ister istemez geriyor.

Resident Evil 2’de zombilerden temizlediğiniz koridorlar oyunun sonuna kadar öyle kalıyor. Bu yüzden zombileri öldürüp öldürmemek konusunda yaşadığınız ikilem oyuncu içerisinde tatlı bir kuşku bırakıyor. Resident Evil Village ise serinin en son çıkan oyunu ve Lady Dimitrescu karakteri daha oyun çıkmadan önce popüler bir hale gelmişti. Tüm bunların yanında serinin son yapımında sunulan hikaye birçok oyuncuyu tatmin etti. Aynı şekilde Village de metroidvania harita tasarımına sahipti ve yine mermi sıkıntısı çektiğiniz zamanlar oluyordu. Serinin bu üç oyununu oynamadıysanız bir şans verebilirsiniz. Resident Evil oyunlarındaki boss dövüşleri de tatmin edici bir seviyede.

SOMA

Soma, günümüzden 100 yıl sonrasında bir su altı araştırma tesisinde geçiyor. Karakterimizin bu yolda çıktığı yolculuk ve yapımın oyunculara anlatmaya çalıştığı bilinç ve ruh felsefesi oldukça çarpıcı. Tüm bunlar bir yana oyundaki düşmanların çeşitli olmaması ve bir yerden sonra aynı görevleri yapıyormuşsunuz gibi bir hisse sürüklemesi sıkıcı gelebilir. Fakat hikaye anlatımı ve olay örgüsü bir korku oyununun sahip olmadığı seviyede.

Until Dawn

Until Dawn, hikaye odaklı bir PS4 özel oyunu. İnteraktif film diyebileceğimiz bir yapıda. Barındırdığı korku öğeleri, oyuncu kadrosu ve atmosferi ile sizi hemen içine çekmeyi başarıyor. Oyunun hikayesi size biraz klişe gelebilir çünkü alışık olduğumuz klasik Amerikan korku filmlerini çok andırıyor. Onun dışında atmosfer ve hikaye korku ihtiyacınızı karşılayabilir. Ayrıca oyunda alacağınız kararlar yapımın sonunu etkiliyor. Oyundaki kararlarınız daha çok karakterlerin hayatta kalıp kalmaması ile alakalı. Çünkü oyun boyunca tüm karakterlerle oynayabiliyorsunuz. Tüm karakterleri hayatta tutmak oyunun sonunu etkiliyor.

İlginizi Çekebilecek Konular

Bir Cevap Yazın

Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺