Oyun - Gamer

Sony, PlayStation 4 üretimini ne zaman durduracak? İşte tahminler

Her konsol nesli gibi PlayStation 4 de bir gün miyadını tamamlayacak. Bu haftanın başında Xbox One üretiminin tamamen durdurulması sonrası gözler Sony cephesine çevrilmişti. Ünlü Japon şirketin de rakibi gibi PlayStation 4’ün üretimine son vermesi bekleniyordu. Bloomberg cephesinden gelen güçlü dedikodular yalanlandı ve konsolun üretilmeye devam edeceği açıklandı. Bu anlamda Sony’nin bu kararı ne zaman alacağı büyük merak konusu…

PlayStation 4 için planlar en az iki sene daha sürebilir

Geçtiğimiz günlerde bir resmi açıklama yayınlayan Sony, PS4 üretimini durduracakları yönündeki haberleri yalanlayarak, özellikle de bunun PS5 stoklarının bulunamamasından ötürü gerçekleşeceği iddialarına yanıt verdi.

2021’in sonuna değin PS4 üretimini sonlandırmak için herhangi bir karar almadıklarını ve şu an için PlayStation 4 üretminin tam gaz devam edeceği söylendi. Peki tüm konsollar gibi PS4’ün de üretiminin biteceği kesinken bu durum ne zaman gerçekleşecek? Bu anlamda en iyi tahmini yapabilmek için ilk olarak daha önce piyasaya çıkan PlayStation nesillerine ve bunların yaşam süresine bir göz atmamız gerekiyor.

Madde madde PlayStation’ların üretim süreçleri…

  • Bildiğiniz üzere PlayStation 1 ilk olarak 1994’ün Aralık ayında piyasaya sürülmüştü. PlayStation 1’in üretimi 2006’nın Mart ayında durdurulmasına rağmen oyunlar ve konsol uzun bir süre piyasada bulundu. Buna karşın ilk PS’in ömrünün 12 sene olduğunu varsayabiliriz.
  • PlayStation 2 de tıpkı ilk jenerasyon konsol gibi 12 sene üretimini sürdürdü. 2000 yılının Mart ayında üretilmeye başlanan PS2 üretimi, 2012 yılında Japonya’da, 2013 yılında ise tüm dünyada durduruldu.
  • PlayStation 3, PlayStation 2’nin piyasaya sürülmesinden altı yıl sonra, Kasım 2006’da satışa çıktı. Konsol sevkiyatları Ekim 2016’da ABD’de ve takip eden Mart ayında Japonya’da sona erdi. Toplamda, PlayStation 3’ün ömrü 10 yıldan biraz fazla oldu.
  • PS4 ilk olarak Kasım 2013’te piyasaya sürüldü, bu da PS3’ün yeni konsolun ömrü boyunca üç buçuk yıl boyunca piyasada olduğu anlamına geliyor. PlayStation 4 Pro sevkiyatları Ocak 2021’de Japonya’da sona erdi. O sırada Sony, odağını PS5’i üretmeye kaydırdığını, ancak enerjisini PS4 için de kullanacağının sözünü verdi. Jet Black 500 GB PlayStation 4 üretilmeye ve satılmaya devam ediyor. Toplamda, konsolun ömrü sekiz yıldan fazladır devam ediyor.

Tüm bu bilgiler ışığında, PlayStation 4 üretiminin en az 2 veya 2.5 yıl daha süreceğini söyleyebiliriz. Ancak burada Sony’nin ve tüm şirketlerin yaşadığı üretim sıkıntısının nasıl devam edeceği de önemli. Nitekim Sony, bir süredir PS5 üretme konusunda ciddi sorunlar yaşıyor ve çip kıtlığı böyle devam ederse bu problemin süreceği de aşikar.

Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺