Sony, PS5 için Turnuva Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Sony’nin rekabetçi oyunlara yönelik çok fazla bir girişimi olmadığını biliyoruz. Ancak şirketin yeni patentine bakılırsa e-spor dostu bazı yeniliklerin yolda olduğu bariz bir şekilde belli. Patent başvurusunda yer alan bilgilere göre PS5 için turnuva sistemi, oyuncuların üçüncü taraf yazılım kullanmadan çevrimiçi turnuvalar kurmasını sağlayacak. Sony bu özellikle birlikte, küçük arkadaş grubuyla kıyasıya yarışmanın eğlencesini kullanıcılara sunmanın yanında çok fazla katılımcıyla büyük etkinlikler düzenlemenin de önünü açabilir.

Bahsettiğimiz patent belgesinde yer alan bir paragraf, konuyla alakalı tüm detayları özetliyor: “Çevrimiçi turnuva entegrasyonu, turnuvaların; oyuncular, geliştiriciler ve bazı yöneticiler tarafından düzenlenmesini sağlayacak. Bu özellik, bazı oyunlarda kullanılabilecek ve turnuva ayarlarını yapılabilmesi için bazı küçük araçları da beraberinde getirecek. Kullanıcılar, turnuva yönetim araçlarından faydalanarak arkadaş grubuyla küçük yarışmalar oluşturabilir. Aynı zamanda büyük bir etkinlik hazırlamak isteyen oyun yöneticileri de bu araçları kullanarak çok sayıda katılımcının yer alacağı turnuvalar düzenleyebilecek.”

PS5 için turnuva sistemi ile alakalı diğer bir detay ise oyuncuların veya organizatörlerin gerçekleştireceği maçlar istenen şekilde özelleştirilebilecek. Turnuva oyuncularının bulunduğu takımların ismi, maç planları, maç türleri, turnuva süresi, katılım şartları, oyuncu unvanları, takımların gruplama şekilleri gibi çok çeşitli parametreler kolaylıkla ayarlanabilir. Bunun yanında Sony, turnuva katılımcılarının beceri seviyelerini oyun esnasındaki başarılarıyla ölçüp değerlendiren bir sistem geliştirmeyi de düşünüyor. Özetle rekabetçi oyunların çok daha zevkli hale getirilmesi için bazı adımları Sony atacak.

Günümüze kadar e-spor ve rekabetçi oyunlardaki deneyimin geliştirilmesine çok sıcak bakmayan Sony’nin ilerleyen dönemde daha büyük atılımlar yapacağı aşikar. Şirketin yakın zamanda satın aldığı EVO dövüş oyunları turnuvası da bunun en önemli göstergesi sayılabilir. Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim