Oyun - Gamer

Square Enix’ten sürpriz blockchain adımı

Dünyaca ünlü oyun firması Square Enix şimdi de blockchain tabanlı oyun için yatırım yapma peşinde. Square Enix Başkanı Yasuke Matsuda, 2022 hedeflerini içeren mektubunda, bu noktaya özellikle dikkat çekti. Tüm dikkatler ise mobil Final Fantasy: First Soldier oyununda ilk denemenin yapılma ihtimalinde.

Final Fantasy: First Soldier için blockchain oyun ihtimali

Square Enix Başkanı Matsuda, oldukça uzun mektubunda, Metaverse, NFT ve blockchain tabanlı oyun teknolojilerine yönelecekleri açıklamasını yaptı. Ancak Matsuda, blockchain tabanlı oyun teknolojileri için 2022 yılını işaret etti. Bu anlamda geliştirilmekte olan Final Fantasy: First Soldier oyunu bu kripto projesi için ön plana çıktı.

Bu oyun türleri 2021 yılında yaygınlaşmaya başladı. Ancak üst düzey oyuncular şu an için bu tür oyunlara oyun zevkini öldürdüğü düşüncesiyle olumlu yaklaşmıyor.

Ancak Yasuke Matsuda, mektubunda bu konuya da değindi. Oyun dünyasında bu projelere olumlu bakılmadığını fark eden Square Enix Başkanı, oyun zevkini bozmayan bir formül peşinde. Matsuda’ya göre iyi bir oyun deneyimi içinde yer alan kripto para kazımı, oyuncuları rahatsız etmeyebilir.


Final Fantasy: First Soldier için beta testleri devam ediyor

Ayrıca Square Enix, tıpkı Ubisoft gibi oyun içinde yer alan silah, eşya gibi materyalleri de NFT‘ye dönüştürmenin peşinde. Buna karşın Square Enix için ilk sırada blockchain tabanlı oyun geliştirmenin olması dikkat çekici. Bu kripto projesi için yakın zamanda piyasaya çıkacak Final Fantasy: First Soldier dikkat çekiyor. Yine Square Enix’in ilk başta olmasa da daha sonra güncelleme ile bu oyunu blockchain tabanlı bir proje eklemlemesi de işten değil.

Square Enix Başkanı Matsuda, mektubunda oyunlar için Metaverse evrenin de önemine vurgu yaptı. Buna göre Square Enix Metaverse evrenini geleceğin oyun trendi olarak görüyor. Ancak şirketin bu konuda bir yatırım yapılıp yapılmayacağı henüz netleşmedi.

Blockchain tabanlı oyun nedir?

Blockchain tabanlı oyunlar ilk olarak 2017 yılında ortaya çıktı. Ancak oyun oynayıp kripto para kazandıran bu oyun türleri 2021 yılında patlama yaşadı. De-Fi yani merkeziyetsiz olan kripto tabanlı bu projeler ise şimdiye kadar oyun dünyasında gerektiği gibi ilgi görmedi. Bunun temel nedenlerinden biri ise üst seviye oyunlarda henüz bu teknolojinin kullanılmaması. Yine bu seviye oyunların kitleleri de bu blockchain oyun projelerine pek sıcak bakmıyor.

Oyun oynayıp kripto para kazma projeleri genel olarak oyun içi satın alma için de kendi kazdığınız para birimini kullanmanıza imkan tanıyor. Ancak bu oyunların temel sorunlarından biri, uzun süre ekran başında zaman geçirmeden iyi bir getiri sunmamaları.

Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

İlginizi Çekebilecek Konular

Leave a Comment

Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺