Oyun - Gamer

Steam Charts, En Çok Satılan ve Oynanan Oyunları Gösteriyor

Valve’ın 2003 yılında piyasaya sürdüğü ve bugün dünyanın en popüler çevrimiçi oyun mağazası olarak büyük bir başarıya imza atan Steam, kullanıcı deneyimini genel anlamda iyileştirecek yeni bir özelliğe kavuştu. “Steam Charts” isimli bir sayfayı kullanıma sunan platform, oyuncuların en popüler oyunları aylık ve haftalık bazda incelemelerini sağlıyor. Üstelik bu sayfada gerçek zamanlı veriler paylaşılıyor.

Steam Charts sayfasına girdiğinizde, en çok satan oyunlarla birlikte o an hangi oyunun en yüksek oyuncu sayısına sahip olduğunu da görebiliyorsunuz. Ayrıca hangi oyunların hangi ülkelerde popüler olduğunu anlamanızı sağlayacak ülke filtresi de Charts sayfasına yerleştirilmiş durumda. Böylelikle yeni bir oyun satın almak istediğinizde önce bu sayfaya göz atabilir, oyunlarla ilgili genel bir fikre sahip olabilirsiniz. Örneğin; tek bir tuş ile Türkiye’de en çok satan oyunları görebilirsiniz.

Steam Charts işte böyle görünüyor

Steam’deki yeni sayfa, an itibarıyla kaç kişinin Steam’de çevrimiçi olduğunu gösteriyor. Bu bağlamda; 16 milyon 980 bin 936 oyuncunun çevrimiçi olduğu platformda en çok oyuncuya sahip olan oyun, CS:GO olarak karşımıza çıkıyor. An itibarıyla 441 bin 243 kişi, CS:GO oynuyor. En çok satanlar listesinin başında ise henüz piyasaya sürülmemiş Call of Duty: Modern Warfare 2‘nin varlığına tanıklık ediyoruz.

Türkiye’de en çok satan oyunlar

Steam Charts’ın çok satanlar bölümüne girdiğimizde ise sağ üst kısımda yer alan ülke filtresi dikkatimizden kaçmıyor. Burayı başka bir ülke için veya dünyadaki tüm Steam kullanıcılarını kapsayacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Sol tarafta yer alan menüde ise isterseniz anlık en çok oynanmakta olan oyunları inceleyebilir, isterseniz de geçtiğimiz hafta veya ayların istatistiklerine ulaşabilirsiniz. Elbette oyunların anlık fiyatlarını da bu sayfa üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz.

Geliştiricileri, aylık sıralamalar sayfalarını oldukça geniş kapsamlı ve işlevsel bir şekilde dizayn etmişler. Öyle ki Temmuz 2022’ye ait istatistikleri görmek istediğinizde, o ayın en çok satan oyunları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabiliyor, oynaması ücretsiz popüler oyunların listesini inceleyebiliyor, en çok satan DLC‘leri görüntüleyebiliyor ve geliştiricilerden paylaşılan blog gönderilerine ulaşabiliyorsunuz. 

Steam’in yeni kullanıma sunulan ve aslında İstatistikler sayfasının yerini alan Steam Charts’a buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺