Oyun - Gamer

Steam, Çin’de resmen yasaklandı!

2021 yılının Şubat ayında Çin’e özel açık beta sürümünü yayınlayan ünlü oyun istemcisi Steam‘in ülkedeki ömrü uzun olmadı. Yaklaşık 10 aylık sürecin sonunda Çin Hükümeti, Steam uygulamasını ve resmi web sitesini kara listesine aldı. Çin’de yaşayan oyuncular, yaklaşık 24 saattir Steam’e erişemiyor.

Steam, Çin’de resmen banlandı!

Dünden beri sosyal medya hesapları aracılığıyla çeşitli gönderiler paylaşan Çin’deki oyuncular, Steam uygulamasının ve Steam’deki tüm topluluk sayfalarının kara listeye alındığını ve bu sayfaların artık ülke çapında erişilemediğini belirtiyor.

2021 yılının Şubat ayında ülkede sunulan Steam’in Çin’e özel sürümü, oldukça kısıtlı bir oyun kütüphanesiyle ve Çin Hükümeti tarafından onay alınmış yapımlarla kullanıcılara sunulmuştu. Yaklaşık 60’a yakın oyunun yer aldığı ve sadece Çin’de erişilebilen bu istemciye şu an kullanıcılar tarafından erişilebiliyor. Ancak Steam’in global sürümü, bugünden itibaren resmen yasaklandı.

CS:GO ve Dota 2, bu yasaktan etkilenmeyecek

Her ne kadar Çin dışında oyuncular için bu haber şaşırtıcı gelse de ülkedeki oyuncular bu gelişmeyi uzun süredir bekliyordu. 15 Aralık tarihinde Fortnite’ı ülke çapında tamamen yasaklayan ve çocukların oyun saatini haftada üç saatle sınırlayan Çin Hükümeti, son olarak kripto parayı da yasaklamıştı. Bununla birlikte ülke içerisinde oyun geliştirebilmek için de çeşitli mecralara başvurmanız ve hükümetin onayını almanız gerekiyor.

Çin genelinde en popüler iki oyun olan Dota 2 ve CS:GO bu yasaktan etkilenmeyecek. Nitekim bu iki yapım, Steam’in Çin’e özel versiyonunda, hükümet tarafından izin verilen yapımlar arasında yer alıyor. Buna karşın Steam’in Çin versiyonunda yer almayan, Valve’ın kendi kütüphanesindeki hiçbir oyuna bugünden itibaren erişim sağlanamayacak.

Peki sizler Çin hükümetinin getirdiği bu yasak hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu yasak geçici mi olacak yoksa Steam tamamen kara listeye mi alındı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilecek Konular

Bir Cevap Yazın

Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺