Oyun - Gamer

Steam Deck için Easy Anti-Cheat iyi olmayabilir

PC oyuncuları, çoğu oyunda Easy Anti-Cheat (EAC) hile karşıtı hizmetine denk gelmiştir. Kısa süre önce yazılım ücretsiz oldu. Bu da daha fazla oyuncu göreceğimiz anlamına geliyor. Valve, Steam Deck için olabildiğince çok oyunun çalışmasını istiyor. Hile önleme yazılımının kullanılması ise bunun uygulanması için büyük bir engel olarak duruyor.

Steam Deck, Windows oyunlarının Linux platformunda çalışmasına izin veren Proton adlı bir uyumluluk katmanı kullanıyor. Epic, yakın zamanda EAC‘in Proton ile çalışacağını ve geliştiriciler tarafından birkaç tıklama ile etkinleştirilebileceğini duyurdu. Bu popülerliği göz önüne alındığında iyi bir haber gibi duruyordu. Ancak şimdi bunun iyi bir haber olmayabileceği gözler önüne geldi.

Vermintide 2 geliştiricisi Steam Deck hakkında yorum yaptı

Vermintide 2 geliştiricisi çoğu oyun için bu durumun o kadar kolay olmayacağını söyledi. Yapım, EAC kullanıyor. Yine de ortaya çıktığı gibi doğru bir tür olmayabilir. Steam forumunda oyuncular oyunların Proton desteği isteyen bir konuya cevap verdi. Burada da EAC’ın aslında iki sürümü olduğunu açıkladı. Birisi Epic‘in çevrimiçi hizmetlerini kullanırken, diğeri kullanmıyor.

Bu durum, Epic‘in çevrimiçi hizmetlerini kullananlar için iyi haber niteliğinde. Yine de bunun sadece birkaç yeni ve birinci taraf Epic oyunları için geçerli olabileceği ortaya çıktı. Örneğin Vermintide 2, Epic’in EAC hizmetinin çevrimiçi hizmetlerini kullanmayan sürümünden yararlanan çoğu oyundan birisi olarak karşımıza geliyor.

Easy Anti-Cheat bir sorun olarak görülüyor

Geliştiriciler Epic‘in çevrimiçi olmayan bir sürümünü çevrimiçi tarafına dönüştürmenin çok zaman alacağını tahmin etti. Oyunlar Proton desteği alıyor ve Steam Deck‘e uygun hale geliyor. Ancak bunun doğru bir hareket olup olmadığı hala araştırma aşamasında.

Tripwire Interactive gibi diğer geliştirme ekipleri EAC ile olası uyumluluk sorununa dikkat çekti. Buna ek olarak DayZ geliştiricileri oyunlarını Steam Deck‘e getirmenin pek mümkün durmadığını belirtti. Bunun sebebinin ise birçok geliştirici BattleEye anti-hile yazılımı nedeniyle olduğunu düşünüyor.

Bu tip sorunların etkileyebileceği oyun sayısı düşünüldüğünde Steam Deck‘in önünde bir sorun var gibi duruyor. Platformdan yeterli sayıda insan yararlanırsa, destek göreceği düşünülüyor.

Sizler Steam Deck hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺