Oyun - Gamer

Steam, dolar kurunu neden 2 TL’ye sabitliyor?

Döviz kurundaki dalgalanmalarının son haftalarda oyuncuları üzdüğü aşikar. PlayStation Store ve Microsoft Store’daki oyun fiyatlarına baktığımızda oyunlara bir servet ödememiz gerektiğini görüyorken Steam‘de genellikle öyle olmuyor. Steam yıllardır ülkemizdeki oyun fiyatlarını döviz kuru üzerinden direkt çevirmek yerine olması gerekenden daha ucuza oyunları listeliyor. Peki Steam, daha fazla kâr etmek yerine neden oyunları ucuza listeliyor?

Steam’in yerel fiyatlandırma politikası nedir?

Eğer bir bilgisayar oyuncusuysanız büyük ihtimalle daha önce Steam’den bir oyun satın almışsınızdır. Dünya genelinde bilgisayar oyunları 2005 yılından beri 60 dolar bandında çıkıyor. Son dönemde bu standart haline gelmiş fiyatın 70 dolara çıkması gerektiği söylense de standart 60 dolar olarak biliniyor. Oyunlar bu fiyat üzerinden çıkıp direkt olarak Türk Lirası’na çevrilseydi 8 Aralık 2021’de Steam üzerinde listelenen 60 dolar fiyatındaki bir oyun için 800 TL civarı ödememiz gerekirdi.

Döviz kurundaki son dalgalanmalar oyun fiyatlarına henüz yansımamış olsa da her halükarda oyunlar 60 dolardan çok daha ucuza Türkiye’de satılabiliyor. Bunun nedeni yerel fiyatlandırma denen, bölgedeki kitlenin alım gücüne ve oyunlara olan ilgisine göre yapılan pazar araştırmasıdır. Eğer her AAA oyun 800 TL gibi bir fiyattan çıkıyor olsaydı Türkiye’den çok az insan oyunu alabilecekti, bu da oyunun satışlarını azaltacaktı.

Steam dolar kurunu sabitlemiyor! Teşvik ediyor

Sanılanın aksine Steam’in oyun geliştiricilerinin belirlediği fiyatı 2 TL gibi bir kur üzerinden çevirme gibi bir uygulaması yok. Zaten Steam, döviz kurunu 2 TL’ye sabitlemeye zorluyor olsaydı muhtemelen şimdiye kadar pek çok oyun geliştiricisi para kazanamadığı için isyan etmişti. Steam bunun yerine oyun yayıncılarına, her ülkenin alım gücüyle ilgili bilgiler veriyor. Özellikle de indie oyun geliştiricileri, Steam’in ülkeler hakkında verdiği tavsiyelere uyarak oyunlarını bazı ülkelerde 60 dolar yerine 20 dolara bile satışa çıkarabiliyor.

Bu teşvik uygulaması yıllardır pek çok kaliteli oyunun Türk oyuncular için daha alınabilir olmasını sağladı. Elbette burada yalnızca Steam’in değil, bu teşvike katılan oyun yayıncılarının payı büyük. Şu an Steam’de Age of Empires IV’ün 299 TL’den listelendiğini de görsek de Cyberpunk 2077 gibi AAA oyunların 249 TL olarak listelendiğini de gördük.

Hem Steam, hem de oyun yayıncıları Türk oyuncular için bahsettiğimiz şekilde teşvikler sağlıyor olsa da bu durum sonsuza kadar sürmeyecektir. Zira dalgalanan döviz kuru yüzünden bir noktada Steam, geliştiricilerin kar kaybetmesini engellemek için daha yüksek fiyatlar önerecek. Yine de şimdilik bu durumun tadını çıkarmanız en iyisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺