Genel Haberler

TeamGroup, DDR5 Bellek Kitlerini Piyasaya Sürdü

TeamGroup, Haziran ayı sonuna kadar DDR5 belleği piyasaya sürme konusunda verdiği sözü tuttu. DDR5 bellekler Amazon ve Newegg’de mevcut hale geldi. Listelenen bellekler, her iki sitede de 4800 MHz saat hızlarına sahip. 2x16GB DDR5 bellek kitleri, 310 $ fiyat etiketiyle piyasadaki ilk DDR5 olma özelliğini de taşıyor.

Amazon, @momomo_us Twitter hesabı tarafından tespit edildiği üzere ticari olarak satılan ilk DDR5 bellek kitini listeliyor. Aynı DDR5 bellek kiti ayrıca, Newegg’de de bulunuyor. Bellek, soğutucu içermeyen 2x16GB DDR5 bellek modülleri içeriyor. Bu da belleklerin giriş seviyesi bir kit olduğunu bize göstermekte.

TeamGroup, Haziran ayı sonuna kadar DDR5 bellek modüllerini piyasaya süreceğini duyurduğunda, MSRP’nin de 400 $ olacağı söyleniyordu. Ancak bellekler, her iki listede de 310 $’lık fiyat etiketine sahip. Böylelikle, beklenen fiyatlardan çok daha düşük bir fiyata satın alınabilir.

Bellek modülleri, CL40-40-40-77 zamanlamaları ile 4800 MHz saat hızına sahip olarak geliyor. Ancak 1.1V ile geldikleri göz önünde bulundurulursa, çalışma frekanslarını artırmak ve zamanlamaları manuel olarak azaltmak da mümkün olacaktır. DDR5-4800 bellek modüllerinin nasıl performans gösterdiğini merak edenler için, Shenzhen Longsys Electronics tarafından hazırlanan karşılaştırma sonuçlarına göz atabilirsiniz.

TeamGroup şimdilik yalnızca DDR5-4800 belleği piyasaya sürdü. Ancak bazı üreticiler, 10.000 MHz’in üzerinde saat hızına sahip modülleri de piyasaya sürmeyi planladıklarını belirtmişlerdi. Bununla birlikte, artık DDR5 bellekleri satın alabildiğimize göre, onunla uyumlu işlemcileri ve anakartları da görmeyi bekleyebiliriz. Bu doğrultuda Intel’in 12. nesil Core Alder Lake işlemciler ile birlikte 600 serisi anakartları bu yıl içinde piyasaya süreceğini belirtelim.

Son olarak, henüz DDR5 32GB belleklerin stokta bulunmadığını ancak Amazon’un ön siparişlere izin verdiğini, DDR5 belleklerin 32GB varyantlarının da Temmuz ayında gönderilmeye başlanmasının beklendiğini de ekleyelim.

Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

İlginizi Çekebilecek Konular

Leave a Comment

×

Whatsapp İletişim

× Whatsapp İletişim