Tencent, oyun yatırımlarına devam ediyor

Oyun dünyasındaki yatırımlarına hız kesmeden devam eden Çin merkezli Tencent, bir anlaşmaya daha imza attı. Şirket şimdi de, Sony için Sackboy ve Microsoft için Crackdown‘ı geliştiren İngiliz Sumo stüdyosunu satın alıyor.

Gameindustry.biz’in aktardığı habere göre Çinli teknoloji devi, yüzde 8,75 hissesine sahip olduğu stüdyoyu 1.27 milyar dolar karşılığında satın almayı planlıyor. Tencent’in verdiği teklif, Sumo’nun borsadaki değerine bakıldığında yüzde 43’lük bir dilimi temsil ediyor.

“Tencent bizim için büyük fırsat”

Stüdyo’nun CEO’su Carl Cavers, satın almayla ilgili yaptığı açıklamada “Diğer kurucular Paul Porter ve Darren Mills ile birlikte yaptığımız işe tutkuyla bağlıyız ve rollerimizi sürdürmeye tamamen kararlıyız. Tencent ile çalışma fırsatı, kaçıramayacağımız bir fırsat. Sumo’ya başka bir boyut getirecek ve daha önce erişilemeyen şekillerde bu muhteşem sektöre damgamızı gerçekten vurmamız için fırsat sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Cavers ayrıca, Tencent tarafının müşteri çalışması ve orijinal projelerini destekleme taahhüdü gösterdiğini, böylece çok hızlı değişmenin olası olmadığını söyledi. Satın alma Epic, Activision ve Riot gibi şirketlere yapılan önemli yatırımların ardından Tencent’e uluslararası oyun endüstrisinde başka bir tutunma imkanı sağlıyor.

Genel merkezi İngiltere’nin Sheffield şehrinde bulunan Sumo’nun çekirdek kadrosu Sumo Digital, oyun dünyasında önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Stüdyo PlayStation 5 için Sackboy: A Big Adventure‘ın yanı sıra Xbox konsolları ve PC platformu için de Crackdown 3‘ün geliştiriciliğini üstlendi.

Stüdyo ayrıca 2017’de Snake Pass‘i birden fazla platform için yayına sürdü.

Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim