Twitter, Sesli Tweet’lere Altyazı Ekliyor

Twitter, dün yaptığı açıklamada sesli tweet’ler için altyazı özelliğinin yayınlandığını duyurdu. Şirket ilk olarak Haziran 2020’de sesli tweet özelliğini başlatmıştı. Ancak o dönemde, erişilebilirlik savunucuları tarafından sesli tweet’lerde altyazıların bulunmaması nedeniyle büyük eleştiriler almıştı. Twitter, bu eleştirilerin önüne geçebilmek ve talebi karşılayabilmek adına, özelliğin kullanıma sunulmasının üstünden bir yıldan fazla bir süre geçtikten sonra altyazı özelliğini de kullanıma sunuyor.

Sesli tweet’lere altyazı ekleme özelliği ilk etapta yalnızca iOS kullanıcıları için aktif oldu. Böylelikle iOS kullanıcıları, sesli bir tweet attığı zaman İngilizce, Japonca, İspanyolca, Portekizce, Arapça, Hintçe, Fransızca, Endonezyaca, Korece, İtalyanca ve Türkçe gibi desteklenen dillerde otomatik olarak altyazılar oluşturulacak. Kullanıcıların, bir tweet’teki altyazıları görmek için sesli tweet penceresinin sağ üst köşesindeki CC simgesine tıklaması gerekiyor. Bununla birlikte yeni özellik, yalnızca yeni sesli tweet’lere özgü olacak. Bu da eski sesli tweet’lerde altyazıları göremeyeceğimiz anlamına geliyor.

Twitter, sesli tweet özelliğini ilk kez duyurduğunda altyazı özelliğinin bulunmaması nedeniyle çokça eleştiri almıştı. Şirket bunun üzerine belirli adımlar attı ve Eylül ayında erişilebilirliği artırmak için bir ekip oluşturduğunu belirtti. Twitter’ın küresel erişilebilirlik başkanı Gurpreet Kaur, The Verge’e yaptığı açıklamada da bu durumdan bahsediyor. Kaur, “Twitter’ı herkes için erişilebilir kılmak için devam eden çalışmalarımızın bir parçası olarak iOS’a sesli tweet’ler için otomatik altyazılar sunuyoruz” diyerek yeni özelliği tanıtmış. Kaur ayrıca, henüz iOS kullanıcıları ile sınırlı kalan özelliği genişletmek için de çalıştıklarını belirtmekte.

Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim