Genel Haberler

Uçan Bir Arının, Bir Anda Karanlıkta Kalırsa O An Düştüğünü Biliyor musunuz

Son zamanlarda internette, ışıklar kapatıldığında karanlıkta kalan arıların anında havadan yere düştüğünü gösteren videolar görünmeye başladı. Ayrıca arılar, bu düşüşü de zarif bir şekilde yapmıyorlar, ışıklar söner sönmez aniden durup kontrolsüz bir şekilde yere düşüyorlar.

En son video, İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde tozlaşma, çiçekler ve gıda güvenliği üzerine doktora öğrencisi olan Hamish Symington tarafından paylaşıldı ve bir grup arının, önceki videolarda görülen davranışların aynısını sergilediğini gösteriyor.

Here’s another video of bees falling out of the sky when the lights go out. I’m surprised it’s an on/off choice for them – no graceful trying to glide to land or anything like that, they literally just stop flying and plummet. Surely that’s more dangerous than keeping flying? pic.twitter.com/TotxihLywQ

— Hamish Symington (@HamishSymington) December 3, 2021

Bu davranışın sebebi ve arılara nasıl bir avantaj sağladığı konusunda ise bilim insanları tam olarak emin değil. Birkaç fikir ileri sürüldü, ancak bu alanda çok az araştırma var ve bunun gerçekleştiğine dair sadece birkaç örnek var.

Reddit’teki bir yorumcu, bunun ani hava değişimleri durumunda kovan sürüsünün konumunu hemen kilitlemesini sağlayan bir “gezinme kilitleme mekanizması” olabileceğini öne sürüyor. Kötü hava koşulları geçtikten sonra, fırtınalı koşullarda bilinmeyen bir yere savrulma riski olmadan kovanlarına dönebilirler. Bu aynı zamanda arıların kovana geri dönmek için Güneş’in konumunu nasıl kullandıklarıyla da bağlantılı olabilir, bu nedenle Güneş ufkun altına düştüğünde hemen hareket etmeyi bırakıyor olabilirler.

Başka bir teori, bunun bir av tepkisi olduğunu, üstlerine düşen büyük bir avcının gölgesinin arıların uçmayı bırakmasına ve tespit edilme şanslarının daha az olacağı yere düşmesine neden olduğunu öne sürüyor.

Her iki durumda da, bu olayın oldukça etkileyici olduğu söylenebilir. Ayrıca doktora öğrencisinin daha önceki bir tweet’inde şunu söylemesi de ilginç bir detaya işaret ediyor: “Bildiğim en komik seslerden biri: Arı odasındaki ışıkları söndürdüğümde gökyüzünden düşen yüz arının sesi.

Çoğunlukla tropikal türler olsalar da bazı arıların, muhtemelen diğer tozlayıcılarla daha az rekabet olduğu için geceleri uçmaya adapte olduğunu da söylemekte yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺