Genel Haberler

Uzmanlar, robotları eğitmenin yeni yolunu buldu: Oyun hamuru kullanmak!

Play-Doh oyun hamurlarını muhtemelen bilmeyen yoktur. Bu hamurlar sayesinde çocukların oynayarak öğrendiği çoğu uzman tarafından kabul ediliyor. Ama görünüşe göre oynayarak öğrenenler listesine artık, çocukların yanına robotları da ekleyebiliriz.

Robotların dokunuşlarının daha hassas olmasını amaçlayan araştırmacılar, bunun için oyun hamuru çözümüne başvurmuş durumda. MIT CSAIL araştırmacıları, robotlara çocuk dostu oyun hamuru ile nasıl çalışacaklarını öğreten bir sistem olan RoboCraft’ı geliştirdi. Bunun amacı, robotların istenilen ölçüde hassas çalışabilmesini sağlamak.

Uzmanlar, RoboCraft sistemi ile robotların oyun hamuru üzerinden istenilen harfleri şekillendirmesini izliyor. A’dan Z’ye kadar tüm alfabe üzerinde çalışan robotların aldığı sonuçlar fena değil, ancak beklenen hassasiyet seviyesine de henüz ulaşılabilmiş değil.

Çalışma tamamlandığında, robotlardan sanatta ve mutfakta fayda görebilmek amaçlanırken, öte yandan robotların ev işlerini üstlenerek özellikle yaşlılara ve hareket etmekte zorlanan insanlara yardımcı olmaları bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺