Valve, Steam Deck Taşınabilir Oyun Konsolunu Duyurdu

Valve, bir süre önce Gabe Newell tarafından sinyalleri verilen cihazını sonunda tanıttı. Nintendo Switch benzeri bir elde taşınabilir oyun konsolu gibi gözükse de oldukça farklı olan Steam Deck adı verilen cihaz Aralık ayından itibaren 399 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sürülecek. Diğer modeller ise 529 dolar ve 649 dolar olacak.

Cihaz, 16 GB LPDDR5 RAM’in yanı sıra 8 işlem birimine sahip AMD RDNA 2 GPU içeren dört çekirdekli AMD Zen 2 işlemciye sahip. Valve üç farklı depolama seçeneği sunuyor. Bunlar başta paylaştığımız fiyatlara göre 64 GB eMMC depolama, 256 GB NVMe SSD depolama ve 512 GB yüksek hızlı NVME SSD depolama olarak sıralanıyor. Ayrıca mevcut yüksek hızlı microSD kart yuvasını kullanarak mevcut depolama alanını genişletme şansına da sahipsiniz.

Steam Deck çok sayıda kontrol seçeneğine sahip. İki kontrol çubuğu sunulurken ayrıca parmak çubuklarının altında, birinci şahıs nişancı oyunları gibi oyunlar için daha fazla hassasiyet verebilecek iki küçük, Steam Kontrolcüsü tarzı izleme dörtgeni yer alıyor. Cihazın ön tarafında ayrıca ABXY düğmeleri, bir D-pad ve 720p oyun için 7 inç 1280 x 800 dokunmatik ekran bulunuyor. Cihaz ayrıca hareket kontrolleri için bir jiroskopa sahip. Ürün, Switch gibi her iki tarafında iki omuz tetiğine sahip ve yerleşik mikrofonların yanı sıra dört arka düğmesi (her iki tarafta iki tane) mevcut.

Bataryaya tarafında ise cihazın yerleşik 40 watt saatlik bataryası ile çoğu oyun için birkaç saatlik oyun süresi sağladığı ifade ediliyor. Oyun akışı, daha küçük 2D oyunlar veya web’de gezinme gibi daha hafif kullanım durumları için yaklaşık 7-8 saatlik maksimum pil ömrü elde edilebilirken, Portal 2’yi dört saat oynayabileceğiniz paylaşılıyor. Oyununuzu duraklatmanız gerekirse cihaz SteamOS’ta yerleşik olarak bulunan ve cihazı uyku moduna geçirmenize ve daha sonra kaldığınız yerden devam etmenize olanak tanıyan hızlı bir askıya alma/devam etme özelliği sunuyor. Valve ayrıca bir Steam Deck’i desteklemek ve TV gibi harici ekranlara takmak için kullanabileceğiniz bir dock satacak. Dock standart Bluetooth’un yanı sıra HDMI, Ethernet ve USB verilerini içeren tam teşekküllü USB-C bağlantı noktalarıyla birlikte gelecek.

Aralık ayında ilk cihazlar ABD, Kanada, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta satışa sunulacak ve bunu 2022’de diğer bölgeler takip edecek.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İletişim