Teknik Servis

Windows Başlatıldığında Klavye Çalışmıyor – Ctfmon.exe hatası

Windows açılışında ve windowsun kullanmış olduğu programlarda klavye sorunu yaşayanlar için bulmuş olduğumuz kesin çözüm sağlayan cftfon.exe hatası ile karşınızdayız. Bu sorun yaklaşık olarak 4 aydır bilgisayarımda vardı, herkesin bildiği yöntem olan çalıştıra  C:\Windows\System32\ctfmon.exe yazarak sorunu geçici olarak çözüyordum fakat bilgisayarı her açtığımda bu sinir bozucu sorun benim canımı sıkmaya başladı ve bende kesin bir çözüm aramaya başladım. Sonunda da buldum ve bu sorunun kesin çözümünü sizler ile paylaşmak istedim. Umarım bu saçma sorunlardan kısa sürede kurtulursunuz 🙂

GEÇİCİ ÇÖZÜM :

Bu sorunu geçici olarak çözmek isteyenler için ben yine de geçici çözümü buraya yazmak istiyorum. Ben uğraşamam her açtığımda windows’a bu kodu girerim ve sorunu çözer işime bakarım diyenler için aşağıda sıralamış olduğum çözümü yaparlarsa geçici bir çözüm elde edeceklerdir. 

  • Çalıştır ile ctfmon.exe etkinleştirme

Windows çalıştır ile ctfmon.exe uygulamasını etkinleştirmek için aşağıdaki adımları inceleyin.

  1. Klavyenizin çalışmadığını varsayarak başlat kısmında çalıştır uygulamasını win+R komutuyla açın.
  2. ctfmon.exe yazıp “Enter” tuşuna basın.
  3. klavyeniz artık çalışıyor.

Unutmayın bu sorun geçicidir. Yani bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda tekrar aynı adımları uygulayıp klavyenizi tekrar çalıştırmanız gerekecek.

 

KESİN ÇÖZÜM :

 

  •  Ctfmon.exe Kalıcı Çalıştırmak

Ctfmon.exe dosyasını kalıcı olarak çalıştırmak için aşağıdaki adımları birebir uygulamanız gerekmektedir. Çok basit bir yöntem, bence bu yolu denemeniz daha iyi olacaktır.

  1. Windows kayıt defterini açın. (Başlat kısmında “regedit” yazarak açabilirsiniz. Ardından aşağıdaki yolu takip edin.
  2. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run (Bu kodu kopyalayıp direk regedit kısmına da yapıştırabilirsiniz.)
  3. Sağ tarafta bulunan boş alana farenin sağ tuşu ile tıklayıp yeni “Dize Değeri” diyoruz.
  4. Dize değerinin ismini “ctfmon” olarak giriyoruz ve çift tıklayarak “Değer verisi” alanına  C:\Windows\System32\ctfmon.exe yazıyoruz ve kapatıyoruz.

Bu işlemleri uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Yeniden başlattığınızda sizde göreceksiniz ki klavyeniz artık normal bir şekilde çalışıyor ve Windows başlat da dahil olmak üzere tüm windows uygulamalarında klavyeniz sorunsuz olarak çalışıyor.

Herkese sorunsuz ve güzel bir windows deneyimi dilerim tabi bu ne kadar mümkünse, iyi günler 🙂

 

Bunu Arkadaşlarınızla Paylaşın !...

İlginizi Çekebilecek Konular

Leave a Comment

Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺