Oyun - Gamer

Xbox Live Gold, çok yakında tarihe karışabilir!

Hem PS5 hem de Xbox Series X‘in pazardaki ilk yıldönümlerini kutladığı 2021 yılı, oldukça heyecan verici ve hareketli geçti. Ancak işin Xbox tarafında, Xbox Live ile birlikte gelen aylık üyelik programı Xbox Live Gold için yavaş yavaş yolun sonuna geliyor olabiliriz. Tüm odağını Xbox ve PC Game Pass abonelik sistemlerine çeviren Microsoft için 2022, Live Gold’un rafa kalktığı yıl olabilir.

Xbox Live Gold için yolun sonu görünüyor

Tam adıyla Games with Gold isimli abonelik sistemi, ilk olarak Xbox 360 ile birlikte sunuldu. 2013’ün Temmuz ayında kullanıcıların beğenisine sunulan ve Xbox 360 abonelerine her ay ikişer oyun hediye edilen sistem, uzunca süre oldukça ekonomik ve kullanışlı bir çözüm sunuyordu.

Buna karşın 2017 yılında Mirosoft tarafından tanıtılan ve dünya çapında büyük bir patlama yaratan Game Pass sistemiyle oldukça geri plana atıldı. Microsoft’un her ay Game Pass’e birbirinden özel ve AAA kalitesinde yapım getirmesine karşın Games with Gold abonelerine oldukça sıradan yapımlar hediye etmesiyle Xbox Live Gold’un popülaritesi günden güne azalmış oldu.

Diğer tüm video oyunu abonelik hizmetleri gibi, Xbox Games with Gold da 2021’de iniş ve çıkışlı bir dönem yaşadı. Xbox sahipleri, 2021’in başında Microsoft’un Ocak ve Şubat aylarında piyasaya sürdüğü ve Resident Evil ve Gears of War 5 gibi yapımlara sahip oldu.

Bununla birlikte Eylül, Ekim ve Kasım aylarında Zone of the Enders: HD Collection, Resident Evil: Code Veronica X, Castlevania: Harmony of Despair ve çok birok ücretsiz oyun sayesinde hayranlardan oldukça olumlu geri dönüşler alındı. Ancak yılın kalan zamanında neredeyse her ay Xbox 360 ve Xbox One oyunlarının hediye edilmesiyle oyuncular çok da memnun olmadı.

Microsoft’a yakın kaynaklardan gelen haberlere göre firma, 2022’nin belirli bir döneminde Xbox Live Gold’un fişini çekmeye ve Game Pass sistemi içerisine dahil etmeye hazırlanıyor. Son olarak geçtiğimiz Ağustos ayında Live Gold’un bir dönemde tedavülden kaldırılacağını itiraf eden Microsoft, böylece tüm abonelik sistemlerini tek bir çatıda toplayacak.

Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺