Genel Haberler

Yeni komplo teorisi: CERN’in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, paralel evrene kapı açıyor!

CERN, kara deliklerin oluşmasından insanların kurban edilmesine kadar çeşitli komplo teorilerine konu oldu ve olmaya devam ediyor. Bu yılın komplo teorisi ise CERN tarafından işletilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın paralel bir evrene geçiş kapısı açması üzerine inşa edilmiş gibi görünüyor.

Twitter’da son zamanda dile getirilen iddialar bu yönde. Alternatif boyut teorileri, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın yeni boyutların varlığını keşfetme yeteneğine sahip olmasından (teorik olarak) kaynaklanıyor. CERN, web sitesinde “Ekstra boyutları nasıl test edebiliriz? Bir seçenek, yalnızca ekstra boyutların gerçek olması durumunda var olabilecek parçacıkların kanıtını bulmak olabilir” diye yazıyor.

Yazı şöyle devam ediyor: “Ekstra boyutlar öneren teoriler, atomların düşük enerjili bir temel duruma ve uyarılmış yüksek enerjili durumlara sahip olmasıyla aynı şekilde, standart parçacıkların daha ağır versiyonlarının diğer boyutlarda olacağını tahmin ediyor. Parçacıkların bu daha ağır versiyonları standart parçacıklarla tamamen aynı özelliklere sahip olmalı ve dedektörlerimiz tarafından fark edilebilmeliler. Tek fark, kütlelerinin daha fazla olması.

CMS veya ATLAS, örneğin 100 kat daha büyük bir kütleye sahip Z ve W benzeri bir parçacık (elektrozayıf kuvvetin taşıyıcıları olan Z ve W bozonları) bulursa, bu, ekstra boyutların varlığını düşündürebilir. Bu tür ağır parçacıklar, sadece Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) tarafından ulaşılan yüksek enerjilerde ortaya çıkıyor.

Diğer bir olasılık ise LHC’nin geçici ve inanılmaz küçük boyutlarda kara delikler üretebilmesidir. Bu mikroskobik kara deliklerin ortaya çıkışı bize ekstra boyutların varlığını söyleyebilir. Ancak bunlar gezegeni yutacak bir şey değiller ve 10-27 saniye içinde kendi üzerlerine çöküyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Mesaj Gönder
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba,
Web siteye veya logo tasarımına mı ihtiyacınız var ?
Bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilir ve anında cevap alabilirsiniz ☺